Flowers.ua

Цикламен: правила розведення в домашніх умовах

Цикламени з ніжними бутонами на тонких ніжках настільки привабливі та оригінальні, що утриматися від їхньої покупки у квітковому магазині просто неможливо. Саме тому ця рослина так часто прикрашає підвіконня чи вазони у наших будинках. Особливо приємно, що цвітіння цикламенів спостерігається восени і взимку, тим самим піднімаючи нам настрій у період похмурих і сірих днів. Ці витончені багаторічники легко впишуться у будь-який інтер'єр. Швидко доставити кімнатні квіти на Троєщину можна зробивши замовлення онлайн на сайті, в додатку або зателефонувавши.

Різновиди цикламену

 

Різновиди цикламену

У наші дні існує понад двадцять видів цикламенів. І якщо в минулі часи у продажу можна було зустріти тільки білі та червоні сорти, то сьогодні, завдяки селекціонерам, ми можемо насолоджуватися найрізноманітнішими забарвленнями цикламенів, починаючи від ніжно рожевих, фіолетових, бузкових і закінчуючи насичено червоними. Крім того, бутони рослини також дещо модифікувалися: якщо раніше пелюстки були переважно гладкими та рівними, то зараз облямовані та гофровані оборочки з прожилками і без – також не рідкість.

Цикламен білий

Скільки б не було виведено нових сортів, білий цикламен все ще вважається еталоном витонченості та елегантності. Цвітіння цієї садової рослини припадає на ранню весну. Відмінність даного різновиду полягає в незвичайній будові бутонів: ніжно білі пелюстки розширюються не по центру, а прямо з основи. При цьому квітконоси можуть досягати висоти 30 сантиметрів і більше. Листя білого цикламена - сріблясте, з мармуровим візерунком. Стебла із листям можуть спокійно перенести морозну зиму під шаром снігу.

Цикламен європейський (альпійська фіалка)

Цикламен європейський має листя середніх розмірів та невеликі бутони з ліловими чи рожевими пелюстками. Також іноді зустрічається у білому забарвленні. Даний сорт рослини вважається найбільш придатним для утримання в кімнатних умовах: він не боїться теплого повітря, хоча, звичайно, прохолода буде кращою. Чіткого періоду спокою як такого немає. Час цвітіння припадає на кінець весни - початок зими. У літні дні рослину можна спокійно залишити на лоджії, захистивши від прямого влучення сонця та шкідників, на кшталт комах, слимаків та хробаків.

Цикламен перський (дряква)

Цикламен перський

Це, мабуть, один із найоригінальніших видів цикламена, який користується великою популярністю за рахунок своїх дивовижних бутонів, що розпускаються пелюстками вниз, а не вгору, ніби вивертаючись навиворіт. Найбільш поширені забарвлення перського цикламена - рожеве і яскраво-рожеве, бузкове, пурпурове, причому зів квітки, як правило, має інший відтінок. Листя у рослини даного сорту велике. У наші дні нерідко зустрічаються карликові перські цикламени. Цей модифікований сорт краще приживається у домашніх умовах. І карликовий, і звичайний вид починають своє цвітіння пізньої осені, а триває воно до початку весни. Тривалість періоду спокою – дев'ять місяців.

Африканський цикламен

Африканський цикламен - це швидкоросла і теплолюбива кімнатна квітка. Період цвітіння його рожевих (включаючи насичено рожевий та блідо-рожевий тон) ароматних бутонів припадає на весну – осінь, причому темп зростання та розвитку дуже стрімкий. Листя - досить велике. Може досягати п'ятнадцяти сантиметрів у діаметрі і має трохи сріблясті нотки. Варто зазначити, що “африканці”, на відміну більшості своїх родичів, скидають листя на період спокою. Як було зазначено вище, цей вид полюбляє тепло. І боїться він не тільки холоду, а й сонячних променів, хоч би як це було парадоксально. Якщо збираєтеся вирощувати його не в горщику, а на грядці, то не забувайте про організацію тіні та укриття на зиму.

Грецький цикламен

Як можна зрозуміти з назви, цей вид цикламена традиційно росте в Греції, але також часто зустрічається на сусідніх островах, таких як Кріт та Кіпр, та на середземноморському узбережжі Туреччини. Головна "фішка" грецького цикламена - це листя незвичайної форми: овальне, серцеподібне, з рівною кромкою або візерунковим краєм. Забарвлення листя також незвичайне - зелене з плямами і характерними малюнками. Бутони представлені у всіх відтінках рожевого, рідше – пурпурові.

Колхідський цикламен (понтійський)

Колхідський цикламен

Колхідський цикламен з недавньої пори був віднесений до зникаючих і занесений до Червоної книги, а тому особливо цінний. Масове скорочення чисельності пов'язане зі зборами рослини з лікувальною метою, а також для формування букетів. Проте насадження понтійського цикламену все ще досить масштабні. Рослина росте і розвивається досить повільно, а її насіння взагалі зріє протягом цілого року. Бутони – великі, рожевого кольору з більш насиченим відтінком по краях. Аромат досить сильний. Листя середніх розмірів, гладке, без жодного малюнка. Найкращі умови для вирощування колхідського цикламену – підвищена вологість та багато тіні.

Косський цикламен

Сонячний грецький острів Кос - це батьківщина однойменного косського цикламена - декоративної рослини з невеликим листям у формі сердець. Початок цвітіння цього сорту посідає кінець зими - ранню весну. Суцвіття представлені в різномаїтті фарб: білі, рожеві, насичено рожеві та червоні. При цьому основа кожної пелюстки завжди трохи темніша, ніж краї. Висота косських цикламенів невелика – близько 10-15 сантиметрів. А, за рахунок того, що довжина листя приблизно дорівнює висоті всієї квітки, косські цикламени виглядають як пухнасті кущики.

Цикламен балеарський

Ця рослина невеликої висоти, в природних умовах росте в Середземноморському регіоні, на о. Майорка, а також у Піренейських горах. Балеарський цикламен - це досить витривалий представник роду і може вирощуватись у відкритому ґрунті навіть у наших широтах. Листя синьо-зеленого тону із сріблястим малюнком, з внутрішньої сторони – малинового кольору. Суцвіття найчастіше білі, іноді – світло-рожеві, з легким та приємним ароматом. Початок цвітіння – весна.

Неаполітанський цикламен (плющелистий)

Неаполітанський цикламен

Плющелистий цикламен - найвитриваліший, морозостійкий і життєздатний, тому даний вид у нашій природній зоні зустрічається найчастіше. Ці кімнатні рослини мають привабливі бутони в рожевих тонах з ніжним, ледь вловимим ароматом. Суцвіттям притаманні маленькі "ріжки" або "розетки". Листя - округле або овальне з невеликими виїмками, що нагадує листя плюща (за що, власне, різновид і отримав свою другу назву). Період цвітіння: зима – весна. Причому бутони можуть почати розпускатися і до появи листя, і одночасно з ними.

Цикламен кілікійський

Цикламен кілікійський – гірський, морозостійкий вид. Оптимальні умови утримання: суха, тіниста та прохолодна ділянка. Має невеликі листочки із сріблястими цятками. Бутони ніжно-рожевого кольору з більш насиченою основою. Початок цвітіння – вересень.

Цикламен дрібноквітковий

Ця ніжна і маленька рослина має короткі квітконіжки, невеликі квіточки з пелюстками довжиною всього 4-8 мм і невелике закруглене листя. Суцвіття найчастіше пурпурові та фіолетові.

Цикламен турецький

Це досить популярна кімнатна рослина з невеликими глянсовими листочками та великими бутонами фіолетового, бузкового, червоного чи рожевого кольору. В основі пелюстки мають темний шоколадний колір.

Догляд за цикламеном у домашніх умовах

Догляд

Щоб цикламен не просто вижив, а ріс і розвивався в домашніх умовах, його необхідно регулярно і правильно доглядати. Помилки у догляді можуть призвести до в'янення і передчасної загибелі рослини.

Полив та вологість повітря

Цикламени потрібно поливати відстояною водою. Якщо у вашому регіоні спостерігається підвищена жорсткість води, краще скористатися дистильованою. При цьому слідкуйте за температурою води: вона повинна бути на позначці на пару градусів нижче, ніж загальна температура в кімнаті. Об'єм рідини також повинен бути помірним, тобто без перезволоження та без пересихання. Під час поливу намагайтеся, щоб волога не потрапляла на бутони та бульби. Інакше може розпочатися процес гниття. Тому краще просто налити воду в піддон і поставити на нього горщик із квіткою. Через 1-2 години горщик можна знімати. Частота та обсяг поливу скорочується у міру того, як проходить період цвітіння. А під час спокою (як правило, влітку) цикламен потрібно поливати дуже рідко. З настанням осені – потроху збільшувати дозу рідини.

Крім поливу, потрібно звертати увагу на загальну вологість повітря: якщо воно дуже сухе, періодично розприскуйте воду пульверизатором. Але це потрібно робити лише до появи бутонів. Також рівень вологості повітря в кімнаті можна трохи підвищити, якщо поставити квіти на піддон із мохом.

Пересадка цикламену

Пересадку цикламена необхідно здійснювати один раз на 2-3 роки. Як правило, за цей період старий горщик стане замалим для кореневої системи. Однак, новий горщик повинен бути не набагато більшим за попередній: цикламен добре розвивається і цвіте в тісному просторі з відстанню від цибулини до стінок приблизно пару сантиметрів. Так, для рослини віком один-півтора року буде в пору горщик діаметром близько восьми сантиметрів, а для двох-трьохрічного цикламена - діаметром 15 см. Плануйте пересадку на кінець стадії спокою.

Пересадка цикламена відразу після покупки

Пересадка

Як вже було сказано вище, пересаджувати цикламен потрібно тільки в період спокою і неважливо, купили ви його щойно або деякий час тому. Але, як правило, ніхто не купує просто цибулину у землі. Якщо вам дуже хочеться замінити старий горщик на новий і красивіший, то враховуйте, що квітучий цикламен повинен спочатку відцвісти, відпочити і вже перед самою вегетацією піддаватися пересадці. Але, якщо ви бачите, що рослині цілком комфортно в колишньому горщику, все ж таки краще не чіпати його, а просто поставити, наприклад, в стильне кашпо.

Температура та освітлення

Від місця, на яке ви поставите горщик із цикламеном, безпосередньо залежить якість “самопочуття” рослини. Наприклад, білий цикламен потребує гарного освітлення, але при цьому промені сонця не повинні бути прямими. Флористи рекомендують ставити цикламен у півтіні на підвіконнях, спрямованих на схід чи захід. На півдні квітка потребуватиме затінення, а на півночі - постраждає від нестачі світла.

Що стосується температури, то під час цвітіння цикламену вона має бути в межах 10-14 градусів тепла. А влітку, під час спокою рослини, температурна позначка має перевищувати 25 градусів. Крім того, влітку краще тримати рослину в затіненому місці квартири або посадити в тінистому палісаднику.

Добрива для цикламена та вимоги до ґрунту

Підживлюйте рослину раз на два тижні спеціальним мінеральним добривом, починаючи з моменту росту листя і до появи суцвіть. Підживлення азотними добривами також має місце бути, але захоплюватися не варто, інакше рослина просто почне гнити. Найкращий ґрунт для цикламену - це торф, перегній, листова земля та пісок з рівнем кислотності до pH 6. Перевищення цього показника призведе до розвитку грибкових інфекцій.

Розмноження та вирощування цикламену

Розмноження та вирощування

У домашніх умовах таку рослину як цикламен можна вирощувати та розмножувати кількома способами. Головна умова: робити це правильно та вчасно.

Вирощування цикламену з насіння

Насіння можна здобути двома способами: купити в садівничому магазині або взяти прямо зі зрілої рослини. Саджайте насіння в горщик з вологим ґрунтом на відстані приблизно 3 сантиметри один від одного. Потім поставте горщик у прохолодне (приблизно 17-18 градусів тепла) затінене місце, а краще накрийте плівкою темного кольору. Якщо дотриматися всіх цих нескладних умов, вже через 1-1,5 місяці зможете милуватися першими паростками. А через шість місяців ці паростки можна буде розсаджувати по різних горщиках. Перше цвітіння настане не раніше, ніж за півтора роки.

Розмноження поділом бульби

До розмноження поділом бульби можна приступати лише після етапу цвітіння. Для цього потрібно акуратно дістати цибулину з ґрунту, ретельно висушити та розрізати її на кілька частин, присипавши місця розрізів вугіллям (активованим, деревним) або будь-яким іншим антисептиком. При цьому на кожній частині обов'язково має бути брунька і хоча б пару коренів. Після посадки поставте горщик із цикламеном у кімнату, в якій температура не перевищуватиме 14-16 градусів. Дотримуйтесь регулярного поливу, але без надлишку.

Розмноження цикламена розетками

Розетками можна розмножити лише європейський цикламен (альпійську фіалку). Справа в тому, що розетки (“ріжки”, пагони на бульбах) з'являються далеко не у всіх сортів рослин. А процес вирощування полягає в тому, щоб відірвати розетку від бульби та посадити її в горщик із зволоженим ґрунтом, прикривши зверху пакетом, плівкою або просто скляною банкою. Температурні умови повинні бути в межах 18-22 градусів вище за нуль.

Розмноження цикламену листям

Даний спосіб не можна назвати особливо ефективним, та й застосувати його можна лише по відношенню до альпійської фіалки. Відірвіть листочок з невеликою частиною цибулини і поставте в чашку з водою, щоб проросло коріння. Потім пересадіть рослину у зволожений ґрунт і накрийте банкою. Перший паросток можна буде спостерігати за 2-3 тижні.

Хвороби цикламена, шкідники та способи боротьби з ними

Хвороби цикламена

Якщо ви дотримуєтеся всіх рекомендацій і правил догляду за цикламеном, ніякі хвороби та комахи-шкідники квітці не страшні. В іншому випадку можуть з'явитися такі неприємні симптоми як загнивання цибулини (якщо перезволожили ґрунт) або поява павутинного кліща (якщо навпаки, мало поливали), а також ряд інших захворювань. Не допускайте помилок у догляді та утриманні рослини, і тоді цикламен радуватиме вас своїм здоров'ям та неймовірно красивим цвітінням багато років поспіль. А поки що розглянемо основні проблеми, які можуть виникнути, і дізнаємося, як з ними боротися.

Листя цикламену жовтіє

Для початку подумайте, чи дотримуєтеся ви всіх правил і вимог щодо поливу рослини. Якщо так, і листя цикламена все одно починає жовтіти, значить справа в неправильному температурному режимі: квітці просто жарко. Переставте її в затінене, холодне місце і іноді обприскуйте водою з пульверизатора, інакше почнуть сохнути і бутони. Також жовтизна на листі, яка виявилася після завершення етапу цвітіння, може свідчити про те, що рослина просто почала готуватися до стадії спокою, і приводу для переживань немає.

Цикламен не цвіте

Можете забути про прекрасні бутони, якщо ви поливаєте цикламен дуже рідко або забуваєте достатньо зволожувати повітря в приміщенні. Також рослина не буде цвісти при занадто високих для неї температурах, особливо, якщо ви тільки недавно її купили і квітка просто не звикла до нових умов проживання. Так, з часом цикламен може звикнути до теплого повітря і почне цвісти, але тільки якщо всі інші вимоги дотримуються.

Квітконоси занадто короткі

Хвороби цикламена

Це явище спричиняє неправильний режим поливу. І тут може бути, як надмірне зволоження, так і недостатнє. Неправильний полив плюс надто низькі температури повітря призводять до того, що ніжки (квітконоси) ростуть короткими.

Деформовані та сухі квітконоси

Швидше за все у цикламену антракноз – захворювання, викликане ґрунтовим грибком, який вражає рослину саме в період цвітіння. Цей грибок починає розвиватися в теплих та вологих умовах. При цьому хвороба на ранніх стадіях може бути навіть непомітною доти, доки не проросте квітконос. Уражені квітконоси виглядають деформованими, їхня верхівка - суха. Цвітіння так і не настає. Якщо не вжити заходів, наступним буде уражене листя - засохне, закрутиться в трубочку і відпаде. Боротьба з хворобою: відрегулюйте режим поливу та вологість, уражене листя та квітконоси відірвіть та обробляйте квітку розчином фунгіциду щодня по два-три рази.

Бульба рослини стала м'якою і водянистою

Також це явище часто супроводжується каламутним нальотом на листі та квітконосах, який можна буквально зіскребти пальцем. Це означає, що цикламен став загнивати через появу грибка. Причини гниття: надмірний полив, перезволоженість повітря та дуже низька температура у приміщенні. Вилікувати подібний стан рослини можна, але це буде непросто, і бажано приступати до рішучих заходів на ранніх стадіях. Для початку цикламен потрібно ізолювати, а потім поливати та обприскувати розчином фунгіциду згідно з інструкцією.

Молоде листя деформується і грубіє, бутони покриваються коричневими плямами, пагони стають ламкими/h3>

Всі ці симптоми говорять про те, що рослину атакував різнокітковий кліщ. Щоб вилікувати цикламен, регулярно протирайте його листя мильною водою. Можна використовувати і спеціалізовані препарати – спреї від шкідників широкого спектра дії.

Листя покривається жовтими точками, які легко відокремлюються

Невеликі крапки – це прояв хвороби на ранній стадії. У запущених ситуаціях листя просто сохне, а весь цикламен "обростає" павутинням. Все це через зараження павутинним кліщем. Причини появи комахи на квітці: спека та сухе повітря. Вилікувати цикламен можна медикаментозно – розчинами інсектицидів.

Дата: 12.11.2020 Переглядів: 146187
Правда про сині та чорні троянди Догляд та розмноження драцени в домашніх умовах

Способи оплати

X
Виберіть регіон: