Flowers.ua

Амариліс: вирощування, пересадка та догляд у домашніх умовах

Амариліс - це красивоквітуча горщикова рослина з великими різнокольоровими бутонами, що формою нагадують дзвіночки, які розпускаються на високому і міцному квітконосі. Суцвіття амарилісу не тільки напрочуд красиві, також вони мають дуже приємний аромат. Як доглядати амариліс ви дізнаєтеся з цієї статті, а якщо вас зацікавили інші горщикові квіти в Дніпрі, ласкаво просимо до нашого каталогу.

Особливості амарилісу

Особливості амарилісу

Амариліс (Amaryllis) – це багаторічна цибулинна рослина, яка належить до сімейства Амарилісових. Вперше культуру було описано шведським ученим Карлом Ліннеєм ще у середині XVIII століття. Тоді вчений помітив насадження амарилісу в саду одного з аристократів в Амстердамі. Квіти мають південноафриканське походження, звідки були завезені до Європи. З того часу кущі амарилісу незмінно очолюють одну з перших ступенів на п'єдесталі пошани серед провідних квітникарів. Листові пластини культури прямі, витягнуті, довгі (до 50-60 см) і досить вузькі (близько 2-3 см завширшки). Зростають вони у два ряди. Форма цибулин нагадує лампочку розжарювання, з верхівки якої виростає один або два довгі квітконоси. У сезон цвітіння на них розпускається кілька ароматних великих бутонів у різноманітній палітрі кольору від білого і до насичено-пурпурного відтінків. Іноді зустрічаються двокольорові та смугасті екземпляри. У діаметрі ефектні квіти досягають 6-8 сантиметрів і складаються з 6 гострих пелюсток. Як правило, культура зацвітає наприкінці літа або вже на початку осені, а триває сезон цвітіння близько двох місяців. Примітно, що суцвіття на кущах формуються раніше листових пластин. Амариліс за своєю природою багаторічники, але якщо цибулинам вже понад 15 років, такі культури цвісти не будуть.

Досить часто недосвідчені квіткарі плутають амариліс горщиковий з гіппеаструмом. Щоб уникнути подібної помилки, розберімося в чому складаються ключові особливості амарилісів:

 1. Пелюстки дещо вужче, ніж у гіпоаструму.
 2. Є тільки прості суцвіття, махрових у природі немає.
 3. Не існує порожнистих квітконосів.
 4. У суцвітті амарилісу може бути до 12 квіток, а у гіпоаструму - до 6.
 5. Ширина цибулини амарилісу не більше 6 сантиметрів, а нащадки виростають між лусочками.

Хоча амариліс і неймовірно красиві, не варто забувати, що ці квіти отруйні. У їх цибулинах є особлива речовина під назвою лікорин, яка при попаданні в організм викликає отруєння. Ще африканські аборигени знали про подібну особливість рослини і рясно змащували соком цибулин амарилісу свої стріли. А ось у невеликих дозах лікорин може бути хорошим болезаспокійливим засобом. .

Види та сорти амарилісу

Види та сорти амарилісу

Сімейство Амарилісових складається лише з одного виду. І це амариліс прекрасний, або беладонна (amaryllis belladonna). До цього дня ця культура вважається найпопулярнішою і найпоширенішою серед дачників і квітникарів. У беладони великі цибулини, ширина яких часом трохи перевищує 10 сантиметрів, і довгі квітконоси (60-70 сантиметрів). На кожному бутоні розпускається по шість пелюсток, забарвлених у різноманітні відтінки рожевого, червоного, лілового чи молочного кольорів. Бутони випромінюють солодкий аромат. Усього існує понад 100 сортів амарилісу, значний відсоток яких - це результат схрещування з гіпоаструмом. Найбільш популярними серед рослинників є такі сорти:

 • Дюрбан, або дурбан. Культура відрізняється червоними бутонами у формі великого дзвіночка з білою серединкою.
 • Снігова королева. Це гібридний вид з бархатистими білими пелюстками з бежевим краєм.
 • Грандіор. Ще один селекційний сорт із ніжно-рожевими квітками зі світло-зеленою позіхою.
 • Червоний лев. Рослина відрізняється ефектними насичено-червоними бутонами.
 • Мінерва. Це не менш декоративний сорт із червоними бутонами, всередині яких контрастно виділяється світло-зелений малюнок у формі зірки.

Вирощування амарилісу

Амариліс можна вирощувати і в горщику як кімнатну культуру, і на вуличній грядці. У другому випадку за амарилісом потрібно буде ретельніше доглядати.

Посадка амарилісу в горщик

Посадка амарилісу в горщик

Щоб посадити амариліс у квітковому горщику, цибулини можна купувати в листопаді, якраз на початку періоду спокою, або вже в березні, коли потеплішає і почнеться період активного росту і розвитку. Безумовно, найкраще розпочинати посадку навесні, а пізно восени лише в тому випадку, якщо сезон видався теплим. Відповідний посуд для культури повинен бути глибоким і не дуже широким (до 15 см у поперечнику). Глибоким він повинен бути тому, що цибулина амарилісу пускає довге коріння, яке не повинно сильно загинатися і перебувати в ґрунті із застійною вологою. Не забудьте насипати на дно горщика дренажний шар із битої цегли або керамзиту. Грунт повинен бути пухкий, вологопроникний і багатий на поживні речовини. Найкращим субстратом вважається суміш із низинного торфу, листового ґрунту, дерну та річкового піску в однакових пропорціях. Також підійде магазинна ґрунтосуміш для цибулинних.

Перед початком роботи добре огляньте цибулини з усіх боків, відріжте зламані коріння, підгнилий і плямисті частини. Потім ненадовго зануріть цибулину в слабо концентрований розчин перманганату калію, щоб убити патогенну флору, і обробіть ділянки зрізів вугільною крихтою. Закопуйте цибулину в ґрунт не повністю, а лише наполовину або на дві третини частини. Переважний нижній полив. Якщо ви посадили цибулину перед зимою, то в цей період року режим поливу має бути скороченим (1 раз на 1-1,5 місяці). А з приходом весни поливати культуру потрібно частіше. Також корисним буде внесення рідких підживлень .

Посадка амарилісу в ґрунт

Посадка амарилісу в ґрунт

Посадка амарилісу в ґрунт, як правило, проводиться у травні – червні. Зазвичай до цього періоду навколишні умови складаються таким чином, що цибулина зможе швидко рости, міцніти та випускати міцний квітконос, на якому згодом розпустяться великі та красиві квіти. Цікаво, що цвітіння вуличних амарилісів трохи довше, ніж у кімнатних. Також у них зростає більше паростків, якими згодом можна розмножувати культуру. Вибирайте для культури добре освітлені майданчики з живильним ґрунтом. Якщо ґрунт бідний, можна попередньо внести до нього гумус та органіку. Слідкуйте, щоб у субстраті не застоювалася волога. З цієї ж причини кущі садять не в низинах, а на гірках. Схема посадки квітів наступна: візьміть цибулини і посадіть їх на глибину приблизно 20 сантиметрів з дистанцією один від одного 30 сантиметрів. Взагалі глибина лунки залежить від довжини коренів. Відразу після посадки полив повинен бути помірним, щоб не спровокувати надто буйне зростання зеленої маси, що, у свою чергу, негативно позначиться на пишності цвітіння. Цікаво, що бутони амарилісів виростають на голих стеблах, оскільки листя в'яне ще до появи квіткової стрілки. Обсяги вологи збільшують, щойно квітконос доросте до позначки 7-10 сантиметрів. Також у цей період рекомендується зафіксувати квітконоси на опорі. Не забувайте періодично пропалювати ділянку та видаляти бур'яни, серед яких можуть навіть бути деякісорти гравілату.

Розмноження амарилісу

Розмноження амариліс, на відміну від розмноження глоксинії, можливо тільки двома способами: насінням та дочірніми цибулинами. Причому з приходом літа вуличні кущі культури цвістимуть більш рясно і дадуть набагато більше паростків, ніж їхні побратими.

Насінням

Насінням

Горщикові амариліси добре піддаються насіннєвому розмноженню, однак, необхідно знати, що отримані рослини не успадкують сортові ознаки материнського виду, а перші квітконоси виростуть тільки через 5-6 років, бо цибулина довше залишатиметься “підлітком”. Насіннєвий матеріал обов'язково повинен бути свіжим (насіння амарилісів зберігає схожість всього місяць - півтора). Сушити насіння небажано, тому що це негативно відбивається на їх схожості. Сіяти зерна потрібно в добре зволожений ґрунтову суміш з річковим піском, перегноєм, листовою землею і дерном у співвідношенні 2:1:2:1. Заглиблювати їх не потрібно, досить просто присипати зверху жменькою ґрунту. Щоб простимулювати якнайшвидшу схожість, контейнери з насінням відносять у тепле місце з температурою 24-25°С. Перші паростки проклюнуться за кілька місяців. Коли у молодих амарилісів сформується по 2 справжні листочки, їх пікірують у персональні горщики ємністю приблизно 100 мл.

Цибулинами

Розмноження амарилісу дочірніми цибулинами - набагато простіший і ефективніший процес. Діток найзручніше відокремити під час пересадки рослини. Їх заведено висаджувати в окремий резервуар, при цьому склад ґрунтосуміші має бути таким самим, як і при культивуванні дорослих екземплярів (неодмінно насичений гумусом). Перш ніж посадити цибулину квітки в горщик, необхідно уважно її оглянути та обережно зрізати всі ділянки, що підгнили. Далі цибулини потрібно трохи потримати у слабко концентрованому розчині перманганату калію, а потім присипати місця зрізів подрібненим активованим вугіллям. Поміщати цибулину в ґрунт треба так, щоб її верхівка залишилася над поверхнею землі. В іншому випадку цибулина задихнеться і так і не пустить стрілу. Нещодавно висаджені цибулини амарилісу поливають виключно через піддон. Молоді екземпляри характеризуються стрімким розвитком. Вже через два роки розмір висадженої цибулини стане таким самим, як і у дорослої. А перше цвітіння настане за пару-трійку років після посадки.

Догляд за амарилісом

Догляд

Догляд за амарилісом в домашніх умовах не становить особливої складності. Проте квітам потрібна увага, щоб вони росли красивими та здоровими.

Вибір горщика

Горщик для амарилісу повинен бути стійким і важким, нешироким і досить високим (не нижче 20 сантиметрів). Зазвичай кущ амарилісу нарощує гіллясту та велику кореневу систему, через що плоский та низький резервуар не дозволить зеленій масі та квітковій стрілці нормально розвиватися. Щоразу при пересадці квітки старий горщик змінюють на новий, причому в діаметрі він повинен бути ширшим за колишній тільки на 2-3 сантиметри. Не забувайте, що в тісній ємності амариліс цвіте набагато ряснішим.

Ґрунт

Субстрат для амарилісів має бути неодмінно багатим на поживні речовини. Готовий ґрунт можна купити в садівничому магазині (підійде універсальна суміш для цибулинних культур), а можна зробити самим. Для цього вам знадобиться листовий ґрунт, дерн, перегній та річковий пісок у рівних частинах. Також на дні ємності обов'язково має бути дренажна куля завтовшки не менше 3 сантиметрів з битої цегли, річкової гальки або керамзиту.

Освітлення

Амариліс - світлолюбні рослини. Культурам необхідний 16-годинний (можна навіть довше) світловий день протягом усієї пори року. Тільки в цьому випадку кущ активно розвиватиметься. Оскільки цвітіння культури припадає на осінь та зиму, коли тривалість світлового дня в наших широтах мінімальна, рослині необхідно організовувати додаткове підсвічування. В іншому випадку кущ може зовсім не зацвісти. При цьому найкращим місцем для рослини буде південне чи південно-східне вікно.

Температура

Температура

У теплий період року амариліси найкраще почуваються при температурі 17-23 °C, а в холодний - 8-10 °C. Варто відзначити, що влітку на додачу необхідно помірне зволоження. Захищайте квітку від різких стрибків температур будь-якої пори року.

Вологість повітря

Якщо у вашому будинку нормальний рівень вологості повітря, в принципі, амарилісу не знадобиться обприскування. Робити це необхідно тоді, коли повітря в приміщенні пересушене і через це субстрат у горщику покривається кіркою. У період спокою обприскування обов'язково необхідно призупинити. Щоб ком ґрунту не висох повністю, його раз на 20 днів злегка зволожують з розпилювача.

Полив

Коли амариліс перейде зі сплячки в період вегетації та у нього почне прокльовуватися квітконос, зачекайте, поки він досягне довжини 7-10 сантиметрів, і тільки тоді збільште обсяги та частоту поливів. Щоб виключити застій рідини в субстраті, амариліс поливають через піддон. Якщо ви все ж таки вирішите поливати кущ під стебло, то обов'язково зливайте залишки води з підставки, інакше кореневище покриється гниллю.

Добрива

Амариліс удобрюють тільки під час вегетаційного періоду з частотою 1 раз на місяць. Для цього садівники користуються комплексними мінеральними складами та органікою по черзі. Як органічні підживлення підійдуть настої коров'яку або послід птахів, а мінеральні можна придбати в магазині. Слідкуйте, щоб у їхньому складі обов'язково було трохи азоту та великий відсоток калійно-фосфорних добавок. Це з тим, що азотисті речовини шкодять рослині. Під час сплячки амариліс не удобрюють.

Пересадка;

Пересадка

Коли амариліс перестане цвісти і його квітконос почне в'янути, можна розпочинати пересадку культури. Але, якщо не хочете морочитися з пересадкою, можна просто щороку змінювати верхній шар ґрунту на новий, більш поживний. При цьому товщина свіжого субстрату має бути не менше ніж 3 сантиметри. Режим пересадок амарилісу: один раз на 3-4 роки. Схема пересадки:

 1. Щедро полийте рослину за дві-три доби до пересадки.
 2. Обережно дістаньте чагарник з горщика, злегка обтрусіть землю, уважно огляньте кореневу систему щодо виявлення підозрілих плям і гнилі.
 3. Зріжте всі зіпсовані ділянки.
 4. Обробіть місця зрізів порошком активованого вугілля або будь-яким іншим засобом, що знезаражує
 5. Акуратно відокремте дочірні цибулинки. Залишати їх немає сенсу, оскільки кущ спрямовуватиме всі свої сили на розвиток діток і, на жаль, не зможе рясно та яскраво зацвісти.
 6. Підготуйте новий горщик і помістіть на його дно дренажний шар завтовшки 3 сантиметри. Більш ніж наполовину заповніть ємність необхідною ґрунтосумішшю.
 7. Зверху присипте ґрунт жменькою річкового піску, рівномірно розподіліть його по поверхні, а по центру посадіть цибулину. Зверху присипте її ґрунтом.

Варто зазначити, що після подібних маніпуляцій навіть “поранена” або підгниваюча цибулина амариліса зможе відродитися та стати повноцінною. Відповідно, і сам кущ ростиме сильним і здоровим.

Обрізка

Листи амарилісу, що підсихають, видаляти з куща не потрібно. Це пов'язано з тим, що при в'яненні будь-якої частини рослини всі поживні елементи з неї перенаправляються в цибулину. Згодом цибулина стає наповненою корисними речовинами, які їй знадобляться за наступного сезону цвітіння. А якщо підв'яле листя занадто довго не відмирає самостійно, спробуйте акуратно пригнути його до ґрунту або зрізати в районі основи цибулини.

Догляд після цвітіння

Догляд після цвітіння

Після того, як амариліс відцвіте і його бутони зав'януть, кущ перейде у стан спокою. Якщо попередньо культура пройшла підготовку до зимівлі, то цибулина такого виду зможе жити та функціонувати набагато довше. Для початку зріжте квіткову стрілку біля основи цибулини. Поступово скорочуйте обсяги та частоту поливу, оскільки відцвілий амариліс потребує меншої частки вологи. Переставте горщик із квіткою у захищене від прямих променів сонця та прохолодне місце. Наступні 2-3 місяці підживлення та полив куща припиняють повністю, лише зрідка продовжуючи зволожувати ґрунт із розпилювача. Зрозуміти, що зимівля рослини закінчена, нескладно: кущ пустить новий листок або квітконос. Як тільки це станеться, горщик із рослиною переносять у світле місце з більш підвищеною температурою повітря. Якщо є така необхідність, амариліс можна пересадити в новий, більший резервуар.

Шкідники та хвороби

В амарилісів досить міцний імунітет, але і вони можуть зазнавати атаки комах і страждати від захворювань. Паразити селяться і на кущі, і на цибулинах та коренях. Найчастіше амарилісам загрожують такі шкідники:

 • Червець амарилісовий – паразит, який заводиться під лусочками цибулин. У його продуктах життєдіяльності живуть сажисті гриби, через які хворіє цибулина, листя опадає, а сам кущ починає повільно рости. Прогнати червця можна обробкою рослини інсектицидами;
 • цибулевий кліщ - мікроскопічна комаха, яка прогризає цибулини, від чого вони починають гнити та хворіти на фузаріоз. При цьому листя жовтіє, поникає, а бутони стають дрібними. Цибулевий кліщ з'являється тоді, коли кущ містять у спеці та за високої вологості;
 • щитівка - комаха, що поселяється на надземній частині рослини. Через нього на листі утворюються бурі вкраплення, а на бутонах стають видні щитки шкідників. Прогнати паразитів можна розчином господарського мила чи інсектицидами.

Найчастіше амариліс піддається захворюванням через неправильний або нерегулярний догляд. Ось деякі приклади:

Шкідники

 • Пелюстки стають блідими. Це результат попадання на кущ прямих променів сонця. Якщо горщик із рослиною стоїть у холодній кімнаті, то бутони, навпаки, темніють (іноді аж до чорноти);
 • Бутони стають млявими, а листя - тьмяними. Це явні ознаки нестачі вологи в ґрунті;
 • листові пластини жовтіють через задуху, а також атаки деякими паразитами;
 • амариліс може перестати рости та розвиватися через грибкову інфекцію.

Іноді можна зіткнутися з тим, що амариліс відмовляється цвісти. Причини цього криються в помилках у догляді та неправильному зберіганні цибулин:

 • у цибулин була сплячка;
 • у куща недостатньо освітлення;
 • в кімнаті занадто прохолодно;
 • у ґрунті не вистачає поживних речовин;
 • цибулина заражена паразитами.

Всі ці фактори послаблюють амариліс, і йому просто не вистачає сил для того, щоб випустити квіткову стрілку. Так що усуньте всі негативні фактори та не забувайте, що кущ, вирощений насінням, зацвіте лише на 7-8 рік життя, а кущ, отриманий із цибулини – на третій.

Дата: 17.09.2021 Переглядів: 138215
Орхідея дендробіум: види та догляд Кімнатна та садова примула: особливості вирощування та догляду

Способи оплати

X
Виберіть регіон: