image
(044) 585-88-99 – Київ
0-800-357-000 – Безкоштовний
+1-718-475-92-72 – Нью-Йорк
(067) 355-77-55 – Київстар
Інші телефони
Ми працюємо цілодобово
Допомога онлайн Статус замовлення
Flowers.ua

Орхідея дендробіум: види, догляд та розмноження

Орхідея дендробіум – екзотична епіфітна культура з великими та ароматними бутонами. Найчастіше культура зустрічається на деревах у тропічних джунглях Австралії, Філіппінських островів, на східному узбережжі Азії та в Латинській Америці. Рослина належить до сімейства орхідних і успадкувало всю красу інших представників роду. На довгих квіткових стрілках виростає велика кількість дивовижних квіток, які змінюються одна за одною. Але популярність дендробіуму обумовлюється ще й тим, що рослина вкрай невибаглива. Впоратися з його культивуванням зможуть навіть квіткарі-початківці. Якщо ви вирішили виростити цю екзотичну красуню у себе вдома, скоріше поспішайте оформити замовлення.квітів в Одесі. Менеджери компанії Flowers.ua моментально обробляють клієнтські заявки.

Особливості орхідеї дендробіум

Кімнатна рослина

Кімнатна рослина "Фаленопсис" (орхідея)

Орхідея дендробіум – це трав'янистий багаторічник. Видове розмаїття культури дуже велике і зовнішні характеристики різних видів дуже відрізняються між собою. Ці епіфіти виростають прямо на стовбурах та гілках дерев, через що кореневища квітів досить невелике. Потовщена навколоземна частина стебла (хибні цибулини, псевдобульби) ростуть сегментно, тому більше схожі на гладкі пагони з гранями. Повітряні бульби в залежності від сорту бувають вертикальними або стеляться. Висота дендробіумів дуже відрізняється. Так, можна зустріти і 20-сантиметрові орхідеї, і п'ятиметрові. Листові пластини витягнуті або овальні, м'ясисті, із щільною поверхнею, ростуть прямо з прикореневої розетки, формуючи собою коло. Чим вище дендробіум, тим ближче до вершини стебла зміщується листя. Практично всі різновиди культури вічнозелені, проте, якщо спостерігатиметься довгий посушливий сезон, листя деяких екземплярів може опуститися.

Взимку дендробіуми перебувають у спокої, після закінчення якого з повітряних цибулин прокльовується тонкий, але міцний квітконос. Він може бути цілісним або гіллястим, але обов'язково з кистеподібним суцвіттям на кінці. Бутони пофарбовані у різноманітні відтінки від білого та бузкового до жовтого та насичено-бордового. Форма квіток також різна. Запах або ледь вловний, ніжний, або зовсім відсутній. У нижній частині бутонів є губа, згорнута в трубочку і своєрідна колонка з довгою ніжкою, що зростається з чашолистками та утворює з ними наріст у вигляді мішка. Денбробіуми цвітуть не щорічно, але чим довше не з'являтиметься квіток, тим ряснішим буде їх колір надалі.

Види орхідеї дендробіум

На сьогодні відомо дуже багато видів та сортів орхідеї дендробіум, через що виділити з усього переліку найдекоративніші вкрай складно. Далі будуть описані види та сорти, які мають у садівників найбільший попит.

Дендробіум благородний, або дендробіум нобіле (Dendrobium nobile) 

Благородний

Цей вид належить до списку найкрасивіших, у дикій природі росте на території В'єтнаму та на гірських хребтах Гімалаїв. Цибулини гладкі, товсті, із глянсовою поверхнею, довжиною 50 сантиметрів. Квіткові стрілки виростають на другий рік зростання, на кожній з них розпускається від 1 до 3 великих (до 10-11 см у діаметрі) бутонів з яскравим забарвленням. Найчастіше дендробіум благородний має білі пелюстки з бузковою окрайкою. Губа бежева з рожевим, горло — темно-фіолетове. Виведені на основі культури гібриди можуть цвісти два-три рази на рік.

Дендробіум моніліформі (Dendrobium moniliforme)

Дендробіум моніліформі в природних умовах росте лише на Японських островах. Це мініатюрний варіант шляхетної орхідеї, висотою всього до 15-20 см. Відрізняється невибагливістю до догляду, за рахунок чого має попит у домашньому квітникарстві.

Дендробіум густоцвітий (Dendrobium densiflorum)

У дикій природі зустрічається у східній частині Гімалайських гір. Його густо усіяні бутонами суцвіття можуть досягати довжини 30 сантиметрів і прогинаються під вагою квіток, яких за раз виростає близько 40-50 штук. Пелюстки з чашолистками представлені насичено-жовтим забарвленням, губа має помаранчевий підтон, махрову поверхню та різьблену окантовку. Популярним різновидом дендробіуму густоцвітого є дендробіум кистецвітний з білими або бежевими бутонами.

Дендробіум Кінга (Dendrobium kingianum) 

Кінга

Корінний мешканець австралійського континенту. Має товсті стебла з потовщенням внизу та округлим перетином. Листя глянсове, широке. До складу суцвіть входить 5-7 ніжно-рожевих бутонів із губою в цятку. Квіти мають приємний аромат. Дендробіум Кінга стрімко зростає, а сезон цвітіння посідає кінець зими - березень. Найпопулярнішим гібридом культури вважається сорт Berry Oda з бутонами, пофарбованими або в рожевий або яскраво-малиновий колір. Сезон цвітіння довгий, з лютого до травня. За сприятливих умов може зацвісти повторно, у вересні. Berry Oda вважається невимогливою рослиною, яка добре почувається в кімнатних умовах. Висота культури складає 40 сантиметрів. Листові пластини шкірясті, блискучі. Окантовка кожного листа має темно-зелене вістря. Квіткова стрілка порівняно коротка, випускає по 4-6 бутонів найкрасивішого лілового забарвлення.

Дендробіум Париша (Dendrobium parishii)

Дендробіум Париша відрізняється спадаючими пагонами довжиною приблизно 30-35 сантиметрів. Довжина витягнутого листя з гострими кінцями від 8 до 13 сантиметрів. Лілово-пурпурні бутони ростуть поодиноко, відрізняються круглою губою з гарматною поверхнею, густо усіяною темно-фіолетовими цятками. Основа квіток біла, а пильник фіолетовий. Період цвітіння посідає два перші місяці літа.

Дендробіум фаленопсис (Dendrobium phalaenopsis)

Ще один різновид австралійського походження. Бутони дендробіуму фаленопсис дуже нагадують бутони орхідеї фаленопсис, за рахунок чого рослина і отримала свою назву. Хибні цибулини разом із щільним листям досягають довжини 70 сантиметрів. Квітконоси також довгі, прямостоячі. У сезон цвітіння ними розпускається понад десяток квіток діаметром 8 сантиметрів насичено-бордового забарвлення. Термін життя кожного бутону становить приблизно 2 місяці, при цьому дорослі хибноцибулини здатні цвісти по кілька разів. Період цвітіння посідає листопад - грудень. Невибагливий вид до умов утримання та догляду, за що сподобався новачками.

Дендробіум Ліндлі (D. Lindleyi) 

Ліндлі

Дендробіум Ліндлі — це компактний кущ із міцними вертикальними пагонами 7-8 сантиметрів заввишки. З кожної псевдобульби виростає лише одна листова пластина яйцеподібної форми та зелено-блакитного тону. Форма квітконосів нагадує дугу з розгалуженим кінцем. Суцвіття багатоквіткові, дуже ароматні. Пелюстки бутонів (кожен по 3-5 см у діаметрі) пофарбовані в золотистий відтінок.

Дендробіум Хібіки

Дендробіум Хібікі характеризується повільним зростанням, але тішить тривалим цвітінням протягом п'яти місяців. Кожен бутон дуже великий, пофарбований у два кольори: рожевий та помаранчевий. Квітконоси середньої довжини, формують по 8-15 квіток. Листові пластини блідо-зелені, щільні.

Розмноження орхідеї дендробіум

Орхідею дендробіум розмножують вегетативно і роблять це паралельно з пересадкою. До насіннєвого розмноження вдаються лише селекціонери та професійні квітникарі.

Поділ куща

Кімнатний дендробіум легко розмножується поділом куща. Робити це краще відразу під час пересадки (пересадку проводять після закінчення періоду цвітіння). Кущ повинен бути обов'язково зрілим і розрослим. Акуратно викопайте його з горщика, стряхніть землю з кореневища та розділіть рослину на 3-4 частини. Якщо коріння сильно переплуталися, можна розрізати їх ножем із гострим знезараженим лезом. Обробіть ділянки зрізів подрібненим вугіллям. Враховуйте, що на кожному ділянці має бути щонайменше дві дозрілі псевдолуковиці та два нові паростки.

Живцювання 

Живцювання

Живці формуються з псевдобульб дорослих екземплярів. Для цього їх необхідно просто розрізати на частини 10 сантиметрів кожна. Підготуйте целофановий пакет, насипте в нього мох сфагнум і по 1-2 черешки. Потім пакет щільно зав'язується і відправляється на зберігання у світле та тепле місце з температурою приблизно 23-25 °C. Попадання прямих сонячних променів є неприпустимим. Саджанці необхідно провітрювати кожен день, при цьому перевіряючи ступінь зволоженості моху. Через 2-3 тижні частини рослини укореняться і їх можна буде пікірувати за індивідуальними ємностями. Перше цвітіння вирощених таким чином дендробіумів настане через пару-трійку років.

Догляд за орхідеєю дендробіум в домашніх умовах

Догляд за орхідеєю дендробіум дуже схожий на догляд за цимбідіумом, через те, що обидва види належать до сімейства Орхідні та є епіфітами.

Особливості вирощування

Хоча денбробіуми і відрізняються невибагливістю, певні рекомендації щодо їх вирощування все ж таки варто враховувати. Оскільки різновидів та сортів культури існує безліч, то виділити основні правила догляду та їх утримання досить важко. Все ускладнюється тим, що у кожного виду є якісь свої «примхи», без урахування яких вся робота з культивації піде нанівець і кущі просто загинуть. Проте загальні вимоги орхідеї дендробіуми все-таки мають:

  1. Незалежно від виду, квіти завжди потребують особливої уваги.
  2. Дендробіуми світлолюбні, але цілеспрямовані палючі сонячні промені для них неприйнятні.
  3. Вибирати місце для горщика потрібно так, щоб не було протягу.
  4. Природні види не потребують зимівлі. Особливі умови на період спокою потрібні тільки гібридним орхідеям дендробіум.

Ґрунт 

Ґрунт

Перед тим, як висаджувати орхідею, ґрунт необхідно стратифікувати або обдати окропом, потримати у такому вигляді протягом 15 хвилин та просушити. Оптимальний склад ґрунтосуміші такий: подрібнена хвойна кора, порошок деревного вугілля, волокна кокосового горіха, сфагнум та сухий торф.

Температурний режим

У кожного різновиду дендробіумів свої переваги щодо температури проживання. Існує навіть класифікація, згідно з якою рослини поділяються на шість груп за цією ознакою. Якщо узагальнити, то для теплолюбних сортів у сезон активного зростання та розвитку оптимальною денною температурою буде 20-25 °C, а нічний — 15-20 °C. У період спокою вдень у приміщенні не повинно бути тепліше 20 °C, а вночі свіже 18 °C. Всі інші дендробіуми, що віддають перевагу прохолоді, влітку повинні утримуватися при температурі 15-18 °C вдень і 10-12 ° C вночі. Пізньої осені та взимку дані показники мають становити 12 та 8 градусів відповідно.

Освітленість

Як згадувалося вище, орхідеї дендробіум люблять розсіяне освітлення з притіненням у спекотний полуденний час. В середньому для нормального зростання та розвитку всіх видів та сортів тривалість світлового дня має становити приблизно 12 годин.

Полив та вологість повітря 

Полив та вологість повітря

Полив дендробіумів особливо не відрізняється від режиму поливу всіх інших орхідних. Під час сезону вегетації період полив повинен бути більш рясним, проте, допускати застою вологи в ґрунті не можна, інакше на кореневищі може завестися гнилизна. Використовуйте для поливу очищену або хоча б не холодну відстояну воду. Дендробіум любить високу вологість повітря (на рівні 60-80%). Щоб створити для квітки подібний мікроклімат, влітку його можна винести на подвір'я або на балкон і обприскувати листя з пульверизатора якнайчастіше. А в холодну пору року горщик із рослиною ставлять на піддон із мокрою галькою.

Пересадка

Пересадка дендробіуму, як і пересадка антуріума, є досить копітким процесом, оскільки обидві культури погано сприймають цю процедуру. Робити це потрібно не частіше, ніж раз на 3-4 роки. При цьому весняно-квітучі культури пересаджують під кінець сезону цвітіння, а ті, що цвітуть восени, пересаджують одночасно зі зростанням нових пагонів. Нова ємність не повинна бути набагато більшою за колишню. Матеріал підійде будь-який, але краще, щоб горщик був прозорим пластиковим. На дно резервуара укладають 4-5 важких, але не великих камінчиків, для стійкості. Далі необхідно викласти биту цеглу або керамзит для дренажу, поверх якого — шматочки соснової кори. Пересадку здійснюють методом перевалки, заповнюючи порожнечі свіжим ґрунтом. Субстрат для орхідей продається в будь-якому садівничому магазині, але квітку можна вирощувати прямо в одній хвойній корі.

Добриво

Удобрювати дендробіум необхідно лише в період вегетації (з квітня по вересень) з періодичністю один раз на два тижні. Для цієї мети підійдуть комплексні підживлення для орхідей у рідкому вигляді. Однак, враховуйте, що концентрація складу повинна бути вдвічі нижчою, ніж зазначено на упаковці. В іншому випадку можна завдати непоправної шкоди кореневищу, за чим піде загибель всього куща. Це правило стосується всіх дендробіумів, але теплолюбним видам добрива потрібні і взимку. Для цього використовують калійно-фосфорні суміші, які додають раз на місяць. А ті сорти, які вважають за краще жити у прохолоді, 2 або 3 рази на місяць удобрюють азотистими препаратами.

Догляд під час цвітіння 

Догляд під час цвітіння

Період цвітіння у всіх видів свій, його тривалість також варіюється в межах 2-3 місяців. Щоб простимулювати появу квіткових бруньок у орхідеї, можна створити для квітки стрибок температур на 6-7 позначок у режимі день/ніч. У теплу пору року із цим проблем не повинно виникнути, а ось узимку складно виникають через опалювальний сезон. Наприклад, щоб змусити цвісти дендробіум благородний під час сезону холодів, садівники вдаються до досить нестандартного методу. Вони просто припиняють полив, доки рослина не пустить нові пагони та квіткові стрілки. А коли довжина цих пагонів становитиме 2-3 сантиметри і рослина пустить нове коріння, режим поливу відновлюють. Потім обсяги вологи, що вносяться, знову скорочують до повної зупинки, але вже поступово. Робити це починають після того, як молода поросль доросте до рівня старих псевдобульб. Паралельно з цим температуру в приміщенні необхідно знизити до рівня 11-12 °C (або просто перенести горщик з квіткою в більш прохолодну кімнату). У подібних умовах чагарник зможе добре відпочити і набратися сил перед наступним етапом цвітінням. Знову поливати орхідею починають вже після розпускання нових суцвіть. Якщо вносити вологу на етапі бутонізації, замість квіток ви отримаєте діток.

Особливості догляду за орхідеєю дендробіум після цвітіння

В умовах природного проживання орхідеї дендробіум продовжують зростати протягом усього року, але в умовах середніх широт з настанням холодів та скороченням світлового дня представники роду переходять у режим спокою, не ростуть і накопичують сили для подальшого існування щодо відновлення комфортних умов життя. Безумовно, в кімнатних умовах дендробіум може спокійно перенести зиму. Але для цієї квітки потрібно створити певний мікроклімат. По-перше, рослину необхідно обов'язково досвічувати. Найкраще для цієї мети підійдуть спеціальні фітолампи, але й прості лампи денного світла також згодяться. У дикій природі дендробіуми постійно розвиваються, нарощують зелену масу, пускають нові пагони та квітконоси, розвивають свою кореневу систему. Якщо ви помітите, що ваш домашній кущик наче «замер», краще його не турбувати. Просто на якийсь час призупиніть полив і переставте зеленого улюбленця в прохолодне місце.

Хвороби та шкідники 

Шкідники

Орхідея дендробіум не може похвалитися міцним імунітетом, через що з нею часто можуть траплятися неприємності. Наприклад, можна помітити жовті листя або появу плям на листових пластинах. Часом страждають і бутони, у гіршому випадку вони або рано в'януть, або зовсім не розпускаються. Якщо так сталося з квітками, доведеться викинути чи знищити весь кущ, оскільки захворювання вірусного характеру не піддаються лікуванню. Плями, наліт, грибок — все це ознаки бактеріальних хвороб. Такі кущі підлягають негайному карантину, також від них потрібно відрізати всі уражені частини. При цьому ділянки зрізів обробляють садовим варом, вугільним порошком або навіть звичайною зеленкою. Своєчасно розпочавши лікування дендробіуму, є шанс врятувати рослину. Але навіть після повного одужання краще ще деякий час потримати горщик з орхідеєю подалі від інших кімнатних квітів і спостерігати, чи не буде рецидиву. Якщо все добре, можна ставити його на належне місце.
З комах-шкідників дендробіум найчастіше вражають трипси, попелиця та павутинники. Іноді паразити збігаються через занадто сухе повітря. У такому разі їх можна прогнати обприскуванням та підвищенням загального рівня вологості в кімнаті. Квітникари рекомендують один раз на півмісяця протирати листя та стебла куща водою з рідким милом з метою профілактики. Якщо паразитів небагато і вони помітні, їх можна просто зняти вручну за допомогою звичайної вушної палички.

Дата: 16.10.2021 Переглядів: 111805
Катарантус: вирощування, розмноження та догляд Амариліс: вирощування, пересадка та догляд у домашніх умовах

Способи оплати

X
Виберіть регіон: