image
(044) 585-88-99 – Київ
0-800-357-000 – Безкоштовний
+1-718-475-92-72 – Нью-Йорк
(067) 355-77-55 – Київстар
Інші телефони
Ми працюємо цілодобово
Допомога онлайн Статус замовлення
Flowers.ua

Бегонія: догляд у домашніх умовах

Бегонія – це квітка дивовижної краси. Рослина може стати гідною окрасою і саду, і підвіконня. Вагома перевага в тому, що бегонія не тільки невибаглива і прекрасно приживається в кімнатних умовах, але і представлена сотнями видів, тому кожен зможе підібрати для себе квітку, яка сподобалася більш за все.

Особливості квітки та її види

Особливості квітки та її види

Бегонія належить до сімейства Бегонієвих, яке включає понад 1000 видів та 2000 гібридів. Батьківщиною рослини є тропічні та субтропічні зони Південно-Східної Азії (Індія, Тибет, Шрі-Ланка), Південь та Південний Захід Африки (включаючи острів Мадагаскар). Причому найчастіше вид зустрічається у гірській місцевості (на висоті приблизно 3500-4000 метрів над рівнем океану), але також може рости у вологих лісах. Міжскельні породи та кореневища старих дерев також є улюбленими місцями культури. Бегонія вже давно відома, вивчена і встигла прижитися в Європі та Америці, проте саме в Африці зростає найбільший відсоток цієї культури у світі. Розмір бегоній варіюється від 5-10 см до 2-3 метрів. Класифікацій виду також існує чимало, але науковці вивели кілька категорій, які найчастіше зустрічаються в домашніх умовах. Це декоративно-квітучі кімнатні та декоративно-листяні кімнатні. Серед перерахованих зустрічаються і вічнозелені, і багаторічні види, і повзучі, і високі квіти-однолітки, але всіх їх поєднує яскраве листя та пишне цвітіння. Бігонія каролінолиста - найбільш поширена кімнатна бегонія. Її можна купити в садівничій крамниці або замовити онлайн. Оперативна доставка квітів у Києві не змусить себе довго чекати. Зупинимося докладніше на особливостях цього та інших видів.

Бегонія каролінолиста (Begonia carolineifolia)

Ця культура була завезена до нас із далекої Мексики. Бегонія каролінолистна має досить товсте стебло, що стелиться, і велике листя з різьбленими краями і чіткими прожилками. Листові пластини великі, можуть бути завдовжки 30 сантиметрів та більше. Квітне цей сорт пухнастими стручкоподібними суцвіттями, період цвітіння випадає на кінець зими.

Бегонія королівська (Begonia rex)

Батьківщиною королівської бегонії є східні регіони Індії. Свою назву квітка отримала недарма: культура несе високу декоративну цінність. Також саме цей вид став основою для виведення найбільшої кількості гібридів. Рослина справді вражає своєю красою. Її потовщене кореневище і велике листя довжиною до 25-30 і шириною до 15-20 сантиметрів має форму, що нагадує серце з різьбленими або хвилястими окантовками. Листові пластини бути як симетричними, так і несиметричними. Забарвлення листя найрізноманітніше - бронзово-коричневе, махрово-малинове або яскраве червоно-фіолетове. Іноді можуть зустрічатися варіанти з червоними чи сріблястими вкрапленнями. Також особливою популярністю користується гібридний підвид з чорним листям у малинову цяточку. Цікаво знати, що така бігонія цвіте зовсім непримітними дрібними блідо-рожевими квітками.

Найкрасивіші різновиди бегонії королівської:

Найкрасивіші різновиди бегонії королівської

 • Картахена. Даний різновид відрізняється насичено-зеленим листям напівкруглої форми, яке нагадує раковину равлика. Центр листа темно-коричневий, але згодом стає фіолетово-лілового відтінку. По всій площі листок усипаний сріблястими плямами з рожевим відливом.
 • Сільвер Грінхарт. Цей сорт бегонії отримав сріблясте листя серцеподібної форми з темно-смарагдовою окантовкою та білими цятками.
 • Чоколад Крим. Дана рослина має закручене листя сріблястого тону із зеленою серцевиною. У деяких різновидів може бути пудровий відтінок.
 • Івнінг Глоу. Бегонія Івнінг Глоу має порівняно велике листя з яскраво-рожевою серединкою і такою ж окантовкою. Прожилки – коричневі.
 • Алілуя - сорт бегонії з великим, закрученим у черепашку блідо-фіолетовим листям зі срібним відливом. Середина і окантовка листової пластини мають винний колір, а вся інша поверхня заповнена насичено-зеленою смугою, усеяною сріблястими цятками.

Бегонія тигрова (бегония Бауэра)

Цей вид також часто зустрічається під назвою кленолистна бегонія. Батьківщина – Центральна Америка. Доросла рослина не доростає до позначки вище 30 сантиметрів, до того ж стебло квітки стелиться. Листя - світло-зеленого відтінку з чорними або темно-коричневими цятками по краях. На вивороті листка є невеликий пушок. Цвіте культура ніжно-рожевими дрібними квіточками в пухнастих суцвіттях. Взагалі, в природному середовищі тигрова бегонія зустрічається не часто, але, завдяки успішній роботі селекціонерів, цей сорт став основою для численних гібридів із зовнішнім виглядом, що зачаровує.

Найкрасивіші різновиди бегонії тигрової:

 • Тайгер - найяскравіший представник виду зі стеблом, що стелиться. За сприятливих умов може зрости до позначки 10 метрів. Його бронзове листя з коричневими прожилками має візерунковий патерн, на дотик пластинки м'які, шовковисті. Пагони – з червонуватим відтінком.
 • Клеопатра. У даного сорту листя може змінювати своє забарвлення, залежно від інтенсивності освітлення. Зовнішній бік листа покритий дрібними світло-зеленими волосками, а нижня сторона червона або бордова.

Бегонія коралова (Begonia corallina)

Цей чудовий сорт росте у вигляді напівчагарника. Батьківщина – тропіки Південної Америки. У домашніх умовах може зрости до одного метра, тому часто потребує обрізки. Довгі прямі пагони різновиду чимось нагадують стебла бамбука. Листові пластини мають подовжену форму із зубчастими краями, вони яйцеподібні, довжиною до 20 і шириною до 7 сантиметрів. Верхня сторона листя насичено-зелена із сріблястими цятками, нижня сторона – світло-зеленого відтінку. Цвіте різновид суцвіттями. Пелюстки – ніжно-коралового кольору.

Найкрасивіші різновиди бегонії коралової:

Бегонія коралова

 • Люцерна - сорт з великим листям з різьбленими краями, покритими з верхнього боку сріблястими вкрапленнями. Виворітний бік червоний.
 • Президент Карно - бегонія з широким зеленим зубчастим листям, покритим білими плямами. Довжина листової пластини може досягати 30 сантиметрів, ширина – 15 сантиметрів.

Бегонія вічноквітуча (Begonia semperflorens)

Бегонія вічноквітуча являє собою напівчагарникову трав'янисту рослину висотою 50-60 сантиметрів з прямими пагонами, які в міру дорослішання виду перетворюються на висячі. Листя у вічноквітучих бегоній округле, злегка опушене по краях, довжину має невелику - до 5 см, діапазон відтінків - від світло-зеленого до темно-зеленого. Рідко зустрічаються види із червоним окрасом. Свою назву цей сорт отримав за рахунок того, що цвітіння бегонії хоч і продовжується недовго, але дуже швидко змінюється на молоді суцвіття білуватого або рожевого відтінку. Якщо Begonia semperflorens зростатиме і розвиватиметься за сприятливих умов з регулярним і достатнім поливом, підживленням та необхідним ступенем освітлення, рослина буде радувати своїм цвітінням і в холодну пору року.

Найкрасивіші різновиди бегонії вічноквітучої:

 • Густав Кнаак. Цей пухнастий чагарник висотою до 30 сантиметрів з яскраво-зеленим листям з червоною окантовкою та яскраво-червоними квітками до 3 сантиметрів у діаметрі, добре приживається в кімнатних умовах.
 • Кармен – сорт бегонії з коричневими листовими пластинами та густими ніжно-рожевими суцвіттями.
 • Амбра - бегонія висотою до 15 см з бордовим листям і рожевими квіточками.
 • Бікола - невеликий чагарник з яскраво-зеленим листям та суцвіттями з білими квіточками. Іноді по краях пелюсток може бути рожева смуга.
 • Оранія – ще одна низькоросла чагарникова бегонія. Листя – зелене з червоною облямівкою, квітки – оранжево-червоні.

Бегонія елатіор (Begonia x elatior)

Бегонія елатіор

Даний сорт визнаний одним з найкрасивіших і є рясно квітучим. При виборі кімнатної бегонії багато хто віддає перевагу саме цьому різновиду. У висоту елатіор сягає трохи більше 35-40 сантиметрів. Рослині властиве товсте стебло і листя серцеподібної форми довжиною до 7 сантиметрів із зубчастим краєм. Зовнішня сторона листя глянсова, нижня - матова і відрізняється світлішим відтінком. Коралові або рожеві квіти ростуть у суцвіттях на довгих квітконосах.

Найкрасивіші різновиди бегонії елатіор:

 • Швабенланд – досягає висоти 1 метр, рясно цвіте невеликими насичено-червоними суцвіттями.
 • Ренесанс - сорт з оксамитовим листям, росте до 50 см, має квітки з червоними пелюстками гофрованої структури.
 • Луїза – популярний сорт із молочними квітами з пудровим відтінком.
 • Піккора – невисокий кущ бегонії з бархатистими квітками яскраво-рожевого тону.
 • Троянда – гарний сорт із насичено-рожевими бутонами.

Бегонія ампельна (Begonia x tuberhybrida pendula)

Завдяки своїм спадаючим гілкам, бегонія ампельна вже давно стала частим гостем на наших балконах та терасах. Розлогі каскади з пухнастими густо розташованими квіточками є справжньою окрасою будь-якого інтер'єру. Найзручніше вирощувати рослину в плетених кошиках та новомодних кашпо. Вид включає кілька сортів, які мають найрізноманітніший зовнішній вигляд, розміри та структуру.

Найкрасивіші різновиди ампельної бегонії:

 • Гейл - пухнастий, об'ємний чагарник з довгими пагонами довжиною до 30 сантиметрів з гострим різьбленим листям яскраво-зеленого кольору і махровими світло-рожевими квітками до 2-3 сантиметрів в діаметрі.
 • Крісті - ще один пухнастий кущ з висячими пагонами довжиною до 50 сантиметрів та білими бархатистими квітками до 5 сантиметрів у діаметрі.
 • Роксана - чагарник середніх розмірів із висячими пагонами довжиною до 50 сантиметрів із махровими квітками апельсинового кольору до 5 сантиметрів у розрізі.
 • Каті - компактний чагарник з пагонами довжиною до 30 сантиметрів зі слабо оксамитовими жовтими квіточками до 4 сантиметрів у поперечнику.

Найпопулярніші гібридні сорти декоративно-квітучих бегоній:

Гібридні сорти

Арлекін - пишний чагарник з розлогими гілками завдовжки до 30 сантиметрів. Його листя – яскраво-зелене, а квіти з махровими пелюстками пофарбовані в жовтий колір і мають червоні окантовки. Діаметр кожної квітки вражаючий – до 12 сантиметрів.

Голд Плат'є - пухнаста чагарникова бегонія, що досягає заввишки 30 сантиметрів. Листя характеризується блідо-зеленим відтінком. Квітки голд плат'є нагадують бутони троянд жовтого кольору і самі по собі досить великі - до 20 сантиметрів у розрізі.

Дак Ред - ще один розлогий чагарник бегонії, який заввишки досягає не більше 15 сантиметрів. Його листя темно-зеленого кольору, а оксамитові бутони, що нагадують півонії, пофарбовані в насичено-червоний колір. Діаметр квіток становить приблизно 10 сантиметрів, до того ж, пелюстки досить широкі.

Камелія Флора – компактний чагарник висотою до 20-25 сантиметрів. Листя – яскраво-зелене. Квіти схожі на чайну камелію (в поперечнику 10-12 см). Колір - від рожевого до білуватого.

Кріспа Маргіната - зовсім невеликий чагарник висотою до 13-15 сантиметрів. Його світло-зелені листочки мають яскраво-виражені фіолетові прожилки. Цвіте великими квітами білого кольору з контрастною червоною окантовкою. На вигляд пелюстки Кріспа Маргіната нагадують пелюстки гвоздики - такі ж гофровані.

Амі Жан Бард - ще один низькорослий кущ бегонії з листям середніх розмірів. Квітне суцвіттями, які складаються з п'яти дрібних помаранчевих квіточок.

Дайяна Віньярд - цей сорт бегонії може зрости не більше 20 сантиметрів завдовжки. Його листя світло-зелене і досить велике. Квітки на вигляд нагадують цвітіння різновиду Амі Жан Бард, але пофарбовані в білий колір.

Мармората – не дуже пухнастий чагарник висотою до 20-25 сантиметрів. Оксамитові великі (приблизно 12 сантиметрів у діаметрі) квітки мають яскраво-червоний колір із білими дрібними смужками по всій поверхні пелюсток.

Фейєрфламме – компактний чагарник бегонії, висотою до 25 сантиметрів. Його листя класичного зеленого кольору, на тлі якого виразно виділяються рожеві прожилки. Маленькі квіточки з оксамитовими пелюстками пофарбовані в помаранчевий тон із рожевим відливом.

Догляд за бегонією в домашніх умовах

Догляд за бегонією

РРаніше ми вже розповідали, як виростити бонсай, але у випадку з бегонією все набагато простіше. Єдине, бегонія, що вирощується в кімнатних умовах, потребує дотримання режиму та постійності. Тобто те місце, куди ви її поставили спочатку, має стати її постійним місцем проживання. Крім того, бегонія не терпить тісноти. Якщо на вашому підвіконні вже стоїть багато горщиків із кімнатними квітами, краще не втискати туди бегонію. Підготуйтеся до посадки або купівлі рослини ґрунтовно. Також дана культура любить свіже повітря, тому провітрювання приміщення має бути регулярним. Але протягів та різких температурних перепадів допускати не можна, інакше це може призвести до поступової загибелі рослини, в'янення суцвіть та листя.

Раніше вже згадувалося, що батьківщиною бегонії є тропіки та субтропіки, тобто регіони з підвищеною вологістю повітря. Виходячи з цього, неважко здогадатися, що бегонія любить вологу. Але, слід запам'ятати, що не можна обприскувати її листя з пульверизатора. Це спровокує появу рудуватих плям на пластинах листя. Щоб рослина отримувала бажану вологу, необхідно підібрати для неї спеціальний піддон зі змоченим керамзитом. Особливо це актуально для холодного періоду року, коли повітря в квартирах пересушене через опалювальні системи та обігрівачі. Слідкуйте, щоб керамзит не висихав.

Освітлення та температура

ГГорщик з бегонією повинен стояти на добре освітленому підвіконні, проте, прямого потрапляння сонячних променів на квітку варто уникати. Декоративно-квітучі кімнатні і горшкові бегонії особливо люблять, коли на них потрапляє багато світла. Ставте рослини на підвіконня, які дивляться Схід чи Захід. Оптимальною температурою для бегонії є показники 18-20 градусів Цельсія. Втім, літню спеку рослина також зможе нормально перенести.

Грунт та горщик

Грунт та горщик

Перш ніж приступити до посадки такої кімнатної рослини, як бегонія, потрібно підібрати ємність, що найбільш підходить для квітки. Найкращим рішенням буде зупинити свій вибір на керамічному горщику середніх розмірів. Домашня бегонія сильно не розростається, і діаметр її горщика має бути більше кореневої системи приблизно на 4-5 сантиметрів. Занадто великі горщики можуть спричинити загнивання коренів через перезволоження субстрату. Крім того, у такому разі цвітіння рослини буде запізнілим. Грунт для посадки бегонії можна придбати в будь-якому садівничому магазині, але також завжди можна приготувати ґрунтосуміш самостійно. Якщо ви віддали перевагу другому варіанту, вам знадобляться листяний перегній, річковий пісок, верховий торф і дерн. Усі ці компоненти мають бути взяті у пропорції 2:1:1:1. Необхідний рівень кислотності ґрунту – нейтральний.

Посадка

Отже, у вас вже є підходящий горщик для бегонії. Візьміть його та заповніть на одну третину дренажним матеріалом. Зверху на дренаж потрібно покласти прошарок з деревного вугілля товщиною 2-3 сантиметри (щоб не розвивалася гнилизна). Тепер у горщик можна висаджувати бегонію, не зчищаючи з її коренів грунт, та заповнюючи порожні місця заздалегідь підготовленим субстратом. Відразу ж після посадки не забудьте полити вашу квітку. Найкращим періодом для висаджування вважається кінець березня, тобто тоді, коли світловий день, необхідний для нормального зростання та розвитку рослини, збільшується. Якщо на коренях бегонії присутні бульби, таку квітку перед посадкою необхідно проростити. Для цього покладіть рослину на ґрунтосуміш, не заглиблюючи бульби в землю, і поставте в досить освітлене місце з вологим повітрям, в якому підтримуватиметься температура на рівні 16-18 градусів вище нуля.

Режим поливу

Кімнатна бегонія потребує ретельного дотримання режиму поливу. Цей рідновид хоч і любить вологу, але частого поливу не потребує. Найголовніше, слід стежити, щоб вологість повітря була на досить високому рівні, інакше кінчики листя квітки почнуть скручуватися і засихати. У спекотні періоди року бегонію необхідно поливати більш рясно, проте режим має бути таким, щоб не допускати застою вологи в ємності. Поливати квітку краще водою кімнатної температури, яка встигла відстоятись не менше доби. Зрозуміти, що настав час полити квітку, нескладно: коли верхній шар субстрату просохне на глибину до 2 сантиметрів, можна приступати. Пізньою осінню та взимку культуру необхідно поливати рідше та помірніше. Бульбові бегонії у холоди не поливають зовсім.

Підживлення

Підживлення

Щоб ваша бегонія нормально зростала та розвивалася, їй необхідні добрива. Приступати до підгодівлі декоративно-квітучих культур потрібно вже після того, як сформуються бутони. Підживлення проводять по одному разу на два тижні. Для цього підійде комплексне водорозчинне добриво, призначене для будь-яких квітучих кімнатних рослин. Коли почнеться формування порожньої нижньої потовщеної частини маточки, потрібно буде перейти на підживлення калійно-фосфорного типу. Азотистими добривами підгодовують лише декоративно-листяні бегонії, оскільки вони гальмують або зовсім зупиняють цвітіння декоративно-квітучих сортів.

Пересадка

Періодичні пересадки необхідні для повноцінного розвитку будь-якої рослини, і бегонія не є винятком. Пересаджувати квітку потрібно з настанням весни, тобто до того, як рослина перейде в період активного росту. Як тільки ви помітите, що кореневища бегонії почнуть прокльовуватися з дренажних отворів, можна приступати до пересадки. Для цього акуратно дістаньте рослину з горщика разом із комом ґрунту. Тепер обережно струсіть землю. Приготуйте слабоконцентрований розчин марганцівки та зануріть у нього кореневища. Далі промийте коріння в ємності із відстояною водою. Не забудьте уважно оглянути кореневу систему, щоб виявити гнилі або пошкодження. Зайве видаліть. Підберіть для бегонії новий горщик великих розмірів, дайте корінням просохнути і можна приступати до посадки. Обов'язково поставте квітку на місце. Спочатку після пересадки культуру необхідно поливати частіше, ніж зазвичай. Як правило, з пересадкою бегонії не виникає особливих проблем, тим більше у випадку з молодими рослинами. А ось із дорослими екземплярами можуть бути деякі труднощі, пов'язані з численними листовими пластинами. Але немає безвихідних ситуацій. Якщо вашій бегонії вже три роки або більше, культуру можна розділити на пару (а може й більше) частин.

Обрізка

Якщо бегонія росте у вас у саду або на клумбі, її надземні пагони самі по собі відмирають із приходом перших морозів наприкінці осені. А якщо у вас кімнатна бегонія, її доведеться обрізати самостійно. Всі засохлі та мертві частини рослини потрібно регулярно видаляти протягом усього року. Ці дії сприятимуть не тільки збереженню привабливості вашої квітки, але й стануть чудовою профілактикою різноманітних хвороб, а також стимулюватимуть рясніше цвітіння. Порада: відразу після посадки або пересадки, акуратно обріжте кінці перших стебел - це дасть можливість бегонії пишно цвісти.

Бегонія взимку

Бегонія взимку

Вічноквітучі бегонії практично не впадають у період спокою. А декоративно-квітучі бульбові сорти переходять у період спокою кожною зимою. Те, як потрібно доглядати за бігонією взимку, повністю залежить від конкретного виду. Але найчастіше горщик із рослиною просто необхідно перемістити у вологе місце зі зниженими температурами (але не нижче 15 градусів). Щоб забезпечити квітці необхідний рівень вологості, можна поставити поблизу зволожувач повітря або просто розвісити на радіаторах змочені у воді рушники.

Бульбові бегонії починають готуватися до періоду спокою, починаючи з листопада. Листя квіток поступово сохне і опадає. Це дає сигнал, що можна скоротити режим поливу. Згодом вся квітка засохне, а це означає, що настав час переставляти її в підготовлене місце. Іноді трапляється таке, що навіть узимку бегонія не збирається йти на спокій. Проте, радіти тут нема чого. В цьому випадку квітку потрібно примусово "приспати" (тобто скоротити полив і обрізати всю надземну частину), інакше наступного літа вона не зацвіте.

Способи розмноження кімнатної бегонії

Розмноження кімнатної бегонії здійснюється двома способами – насінням або за допомогою вегетативних органів (черенків, листя, коріння).

Вирощування бегонії з насіння

Вирощування бегонії з насіння не є складним. Робити це потрібно наприкінці зими – на початку весни, а придбати насіння можна в будь-якому спеціалізованому садівничому магазині. Підберіть необхідну ємність, заповніть її ґрунтосумішшю і рівномірно розподіліть на її поверхні насіння, не поглиблюючи його. Тепер можна поставити горщик у тепле місце з гарним освітленням та накрити прозорою плівкою або пластиковою кришкою. Розсаду потрібно поливати непрямим методом – тобто пульверизатором чи через піддон. Як тільки проростуть перші стеблинки, плівку можна забирати. Пересадка сіянців з меншої ємності у велику здійснюється тільки після появи першого справжнього листя. А розсаджувати молоді бегонії по окремих горщиках заведено на восьмий тиждень після цього. Якщо ви забезпечите рослині гарне освітлення, бігонія порадує вас своїм цвітінням уже в перший рік життя.

Розмноження бегонії поділом кореневища

Розмноження бегонії поділом кореневища

Поділом кореневища можна розмножувати листяні сорти бегоній. Робити це необхідно навесні. Для цього потрібно обережно дістати квітку з ґрунту і гострим інструментом розділити бульбу на кілька частин так, щоб на кожній частині, крім кореня, було хоча б по одному пагону або по одній бруньці. Зачекайте, поки ділянки зрізів підсохнуть, а потім обробіть їх порошком з деревного вугілля. Тепер частини можна розсаджувати по персональних горщиках.

Розмноження бегонії живцями

Живцювання - це один з найпростіших способів розмноження бегонії. Відріжте від дорослого чагарника живці з трьома-чотирма листочками. Місця зрізів обробіть вугільним порошком. Тепер можна розпочинати посадку. Підготуйте земляну масу, що складається з листового ґрунту, торфу та річкового піску, змішаних в пропорції 1:1:1 і посадіть туди живець. Поставте саджанець у тепле та світле місце (без прямого потрапляння сонячних променів). Поливати його потрібно рівномірно і тільки після того, як верхній шар субстрату завтовшки в два сантиметри стане дуже сухим. Але для розмноження бегонії живцями можна обійтися і без ґрунтосуміші зовсім. Якщо поставити живець у ємність із водою, він пустить коріння вже десь за місяць.

Розмноження бегонії листом

Бегонії - це розлогі чагарники з великою кількістю листя, тому якщо ви відірвете парочку для посадки нової рослини, нічого страшного не трапиться. До того ж для розмноження підійде як один повноцінний лист, так і його частина. У першому випадку вам необхідно буде на нижній стороні листа зробити кілька надрізів центральними прожилками. Тепер листок можна покласти надрізаною стороною на пласт вологого річкового піску (попередньо потрібно провести термообробку піску). Дуже важливо, щоб листок не зрушував зі свого місця. Поливати саджанець треба лише через піддон. Через два місяці ви помітите, як із місць надрізів почнуть прокльовуватися корінці, а потім і стебла. Коли саджанці трохи зміцніють, їх можна буде розсадити по окремих горщиках у суміш, що складається з ґрунту, торфу та піску в рівних пропорціях.

Можливі проблеми при вирощуванні бегонії

Можливі проблеми при вирощуванні бегонії

Бегонія за своєю природою є невибагливим до особливого догляду та досить стійким різновидом, проте, як і будь-який інший живий організм, рослина може зіткнутися з низкою неприємностей.

Захворювання та шкідники

З усіх відомих комах-шкідників, бегонію найчастіше вражає попелиця, червоні павутинні кліщі та круглі хробаки. Кліщі і попелиці харчуються соками кімнатної рослини, через що квітка втрачає свою декоративність і стрімко уповільнюється в зростанні та розвитку. Щоб прогнати попелиці, необхідно скористатися помірно токсичними пестицидами. Обробку варто здійснювати у кілька етапів із перервами в один-два тижні. А кліщі зникнуть після застосування інсектоакарицидів. У випадку із зараженням круглими хробаками, від бегонії доведеться позбутися. Ці паразити дуже стійкі і практично не піддаються знищенню. Ознаки ураження нематодами: поява напливів на коренях і втрата кольору листя.

Серед вірусних та бактеріальних захворювань, якими може заразитися бегонія, найчастіше зустрічаються сіра та чорна коренева гниль, грибок та борошниста роса. Вилікувати квітку можна за допомогою обробки системними фунгіцидами чи бордоською сумішшю. Такі захворювання, як бактеріальне в'янення, вірус огіркової мозаїки та чорна бактеріальна плямистість томату, на жаль, не лікуються. І уражена бегонія підлягає знищенню.

Засихання бегонії

Якщо ви помітили, що листя вашої бегонії почало потихеньку сохнути, причин тому може бути кілька. Або в приміщенні дуже жарко і сухо, або режим поливу квітки недостатній. Вирішення ситуації: полити рослину та організувати для неї прохолоду. Також можна поставити горщик на піддон із зволоженим керамзітом.

Пожовтіння бегонії

На поверхні листя бегонії з'явилися кільця чи вкраплення жовтого кольору? Це явна ознака зараження квітки бактеріальною плямистістю томатів або огірковою мозаїкою. Як уже було сказано вище, лікувати подібні захворювання нема рації. Але якщо листові пластини жовтіють і опускаються вниз, причина подібного явища може полягати в тому, що бегонія мерзне або в грунті міститься дуже багато вологи. У такому випадку потрібно почекати, поки грунт у горщику добре просохне, а потім перенести рослину в тепле місце.

Цілющі властивості бегонії

Цілющі властивості бегонії

Бегонія - одна з найбільш поширених квітучих кімнатних рослин, яка отримала свою популярність не тільки завдяки високій декоративній цінності, але і особливим цілющим властивостям. Вважається, що бегонія здатна зміцнити енергетичне поле людини, надає силу, рішучість і стимулює народження нових ідей. Саме тому квітку рекомендується ставити у робочому кабінеті людей творчих професій. Також бегонія не дарма вважається рослиною бізнесменів, адже вона допомагає укладати успішні угоди, розвиває чуття та інтуїцію. Крім того, бегонія давно відома своєю здатністю вбирати отруйні гази. Так що якщо ви недавно закінчили ремонт у квартирі, поставте горщик з даною рослиною у себе вдома. Крім того, вважається, що кімнатна бегонія здатна очистити бронхи, що так важливо у квартирах, де мешкають курці.

Магія та астрологія бегонії

Бегонія є втілеенням вогняного знака Овна. А Овни за своєю вдачею є енергійними людьми, які не хочуть сидіти на місці. Якщо ви по гороскопу Овен або представник будь-якого іншого знака вогняної стихії, бегонія добре з вами уживатиметься і ростиме, так би мовити, при взаємній симпатії. Левам і Стрільцям бегонія потрібна для того, щоб збалансувати їх неприборканий запал. Козерогам, Близнюкам та Терезам бегонія допоможе знайти додаткову енергію та любов до життя, а можливо навіть сприятиме пошуку другої половинки. Риби, Скорпіони та Раки можуть не ужитися з культурою. Якщо бегонія не отримуватиме належного догляду, то швидше за все зів'яне. А от якщо представники цих знаків зодіаку оточать квітку любов'ю, вона сповна віддячить їх гармонією та позитивною енергетикою.

Енергетика та символіка бегонії

Відповідно до мови квітів бегонія означає певну небезпеку, попередження, обережність. Але у XVIII-XIX століттях подарована квітка бегонії означала пропозицію стати вірним другом. Якщо вам наснилися бутони бегонії, які прикрашали вашу зачіску або одяг, це означає, що оточуючі не розуміють і, можливо, навіть засуджують ваш стиль і любов до нестандартних речей.

Лише в небагатьох кімнатних рослин є прізвиська, але бегонія знаходиться в числі таких. Квітку жартома називають “вухо Наполеона”. Таку назву бегонія здобула після перемоги у Вітчизняній війні 1812 року, коли було помічено подібність нижньої червоної частини листа з відмороженими вухами французьких солдатів.

Цілющі властивості бегонії

Бегонія буде створювати гарний настрій усім домочадцям. Так що, якщо ваші домашні часто занепадають духом, краще бегонії квітки не знайти. А ось бегонія королівська має здатність перетворювати негативну енергію на позитивну. І допоможе навіть у випадку, якщо сварки стають повсякденною справою, хоча, по суті, й особливого приводу для них немає. Бегонія допомагає людям із слабкою енергетикою. Квітка проганяє тугу і не дає депресії зароджуватись у вашій душі. Тим, у кого виник важливий вибір у житті, кімнатна бегонія допоможе швидше визначитися і знайти найбільш оптимальний вихід із ситуації, поглянувши на все тверезим поглядом.

Бегонія буде корисна письменникам, редакторам, журналістам, вчителям і всім, чий вид діяльності пов'язаний з текстами та ораторським мистецтвом. Рослина дасть вам сили подолати внутрішній бар'єр, впевнено виступати на публіці та знаходити потрібні та точні слова. Причому це буде у комплексі зі швидкістю. Тобто відповідні фрази зароджуватимуться у вас в голові блискавично. Так, ви зможете виходити переможцем зі суперечок та почнете отримувати радість від спілкування з різними людьми.

Рецепти застосування бегонії в народній медицині

Цілющі властивості бегонії підтверджені клінічно. Рослина має наступні корисні властивості: діє як антисептик, допомагає від алергії, загоює порізи на шкірі, позбавляє спазмів. Лікарські суміші та препарати з бєгонією у складі стимулюють кровообіг, застосовуються для лікування ран, запалень, опіків. Ще в давнину культура часто знаходила застосування як болезаспокійливе і використовувалася при зневодненні. Екстракти бегонії входять до складу цілого переліку цілющих мазей та рідин для розтирання перенапружених м'язів та хворих суглобів.

Якщо розпорошити настій бегонії у приміщенні, з повітря видалиться велика кількість шкідливих бактерій та мікроорганізмів. Вже давно підтверджено той факт, що бегонія зменшує вміст стафілококу у повітрі аж на 80%. Крім того, бегонія – це фітонцид, який сприяє зміцненню імунної системи, що допомагає організму протистояти вірусам та зовнішнім подразникам, які можуть спровокувати стрес. Були навіть проведені експерименти, які підтверджують, що в офісах, де є горщики з бігоніями, працездатність йде вгору, а загальне емоційне тло – сприятливе.

Рецепти проти запалень, опіків та ран

Рецепти

Відірвіть кілька листочків бегонії, висушіть їх на сонці та подрібніть за допомогою м'ясорубки або просто товкачем. Враховуйте, що м'ясорубку потім буде досить непросто відмити, тому другий варіант краще. Отриману суміш добре відіжміть і процідіть через марлю, щоб отримати сік рослини. Додайте очищену воду до соку в пропорції 1:1. Суміш можна використовувати у вигляді примочок, попередньо розігрівши на паровій бані. А зберігати розчин потрібно на полиці в холодильнику в ємності із щільно закрученою кришкою.

Рецепт від виразки шлунка та запалення легень

Настоянка від виразки шлунка і запалення легенів готується таким самим способом, як описано вище. Але потім в отриманий сік потрібно додати 40% спирт у співвідношенні 1:1. Резервуар із сумішшю закрити кришкою, поставити на полицю в закритій шафці і залишити там на 2 тижні. Потім процідити. Вживати настоянку потрібно, змішуючи по 15 крапель зі столовою ложкою води. І так тричі на день за 30 хвилин до їди. Курс лікування: 1 місяць.

Рецепт від розтягувань та набряків

Візьміть лист бегонії, помийте його під проточною водою і прикладіть до місця, що турбує, тильною частиною. Перемотайте марлею та залиште на ніч. На ранок ви помітите, що пухлина та набряклість трохи зійшли. Бегонія діє як фільтр, пропускаючи крізь себе негативні хвилі і назад повертаючи вже позитивні.

Протипоказання та особливості застосування

При приготуванні будь-яких цілющих рецептів дуже важливо дотримуватися правильного дозування та діяти під контролем лікаря. Тим більше, що серед тисяч видів бегоній трапляються й токсичні. Якщо вживати настоянку з отруйної бегонії або ж настоянку, приготовлену в неправильній пропорції, можна заробити легке отруєння, але найчастіше наслідки будуть більш відчутними. Якщо отруйний сік потрапив на слизову оболонку носа, ока, швидше за все, уражена зона почервоніє і покриється подразненням. І навіть при простому контакті зі шкірою, буде спостерігатися печіння та свербіж. Крім того, необхідно враховувати такі фактори, як особиста непереносимість та алергічні реакції, вагітність та годування груддю, а також вік до 10 років. Також медики наполегливо не рекомендують проводити самолікування при застуді та грипі, у періоди епідемій та всім тим, у кого є хронічні захворювання.

Дата: 28.01.2021 Переглядів: 261277
Догляд за грошовим деревом у домашніх умовах Як виростити авокадо з кісточки в домашніх умовах

Способи оплати

X
Виберіть регіон: