Flowers.ua

Як виростити ананас у домашніх умовах

Створити екзотичний куточок можна і вдома. Для цього достатньо посадити ананас. Ця тропічна рослина - одна з найпопулярніших. Гарно квітне, ще й плодоносить. Щоб виростити ананас, вам знадобиться верхівка свіжого плоду, горщик, ґрунт і зовсім небагато зусиль. Однак тим, хто не має часу на вирощування, ми рекомендуємо купити кімнатний ананас, що вже підріс. У нашому каталозі представлені не тільки квіти в Одесі, але і домашні плодові деревця.

Необхідні умови для вирощування ананаса

Необхідні умови для вирощування ананаса

Батьківщиною ананасу є тропічні регіони сонячної Бразилії. Щоб рослина добре росла і розвивалася в домашніх умовах, для неї необхідно створити умови, наближені до природних. Раніше ми вже розповідали, як виростити ківі вдома, а сьогодні дамо вам інструкцію та правила догляду за ананасом.

Температура

Ця екзотична рослина почуватиметься максимально комфортно за температури не нижче +15°C. В принципі, звичайна кімнатна температура для неї цілком сприятлива, навіть у літню спеку, коли показник наближається до позначки +30 ° C, ананасу буде комфортно. Головне оберігати його від різких змін температури і в особливу спеку не забувати про обприскування. Якщо влітку в квартирі стало дуже жарко і душно, можна поставити горщик на лоджії, терасі чи в саду.

Пізньої осені та взимку особливо важливо підтримувати оптимальний температурний режим для кімнатного ананаса – так культура зможе без проблем пережити скорочення світлового періоду доби. Зниження градусів Цельсія має бути поступовим, щоб не сталося переохолодження кореню. Можна навіть поставити горщик не на холодне підвіконня, а на підставку. Також слідкуйте, щоб поруч із горщиком не було обігрівачів чи опалювальної системи. Ананас категорично не переносить протяги, але провітрювання для нього не страшні.

Вологість повітря

Вологість

Оскільки ананас звик жити у вологих тропіках, умови оточуючого середовища бажано створити для нього відповідні. Найкраще поставити неподалік рослини спеціальний прилад - зволожувач. Втім, можна обійтись і регулярними обприскуваннями. Щоб кімнатний ананас швидко ріс і правильно розвивався, влітку та навесні обробляйте його водою з пульверизатора раз-два на день. У спеку збільште періодичність удвічі. Можна іноді поливати культуру прямо із душового шлангу. У холодні місяці року можна обійтися без обприскувань, якщо повітря в будинку не сильно пересушене. В протилежному випадку краще додатково зволожувати рослину водою кімнатної температури. Також не забувайте регулярно поливати ваш ананас. Після поливу субстрат має бути вологим, але не перезволоженим. Зрозуміти, що настав час поливати культуру, не складно - орієнтуйтеся на сухість верхнього шару ґрунту. Цікаво дізнатися, що багато садівників рекомендують вирощувати ананас у ванній кімнаті з вікном, що виходить на південь - в такому приміщенні показники вологості, тепла і світла вважаються найбільш оптимальними і збалансованими.

Освітлення

Ананас - це рослина, яка любить, коли на неї потрапляє багато світла. Найкраще місце для горщика з ананасом - вікна, які дивляться на південну або південно-західну сторону. Однак часом просто тримати культуру на сонячному підвіконні недостатньо. Безумовно, в теплу пору року з освітленням проблем не буде, а от у наші сірі зими ананас може почуватися не особливо комфортно. Тому горщик із цією багаторічною трав'янистою рослиною потрібно тримати на підвіконні без найменшого натяку на тінь. А взимку подбати про організацію штучного підсвічування. Це можуть бути як звичайні LED лампи, так і спеціальні фітолампи - сучасні пристрої, що випромінюють ультрафіолетове світло для розсади.

Освітлення

Ананаси відрізняються між собою інтенсивністю забарвлення листя. Чим насиченіша і яскравіша зелень, тим краще самопочуття у рослини. Це свідчить про те, що освітлення підібрано грамотно. Тьмяне світло-зелене листя говоритиме вам, що культура переживає не найкращий період у своєму житті. Значить, настав час задуматися, чи грамотний ваш догляд. Щоб кущ ананаса розвивався рівномірно з усіх боків, іноді повертайте горщик з рослиною відносно джерела світла. Також важливо те, що ананасу за своєю природою властиво бути розлогим. Так що забезпечте йому більше місця на підвіконні (бажано навіть, щоб на вікні стояв тільки він один). У висоту рослина, як правило, досягає до позначки 50 сантиметрів або трохи більше.

Як вибрати плід

Виростити ананас вдома можна трьома способами – насінням, живцюванням та посадивши верхівку. Останній метод є найбільш поширеним, дієвим і вимагає мінімальної кількості зусиль. Отже, швидше збирайтеся до супермаркету за ананасом. Як вибрати плід, розкажемо далі:

  • Ананас повинен бути обов'язково стиглим. Визначити ступінь дозрівання легко - запах плоду буде ароматним та насиченим. Недозрілий ананас для розсади не годиться.
  • Уважно огляньте плід на предмет гнилі, подряпин та вм'ятин. Також іноді на шкірці можуть бути бурі точки. Ці плями є ознакою гниття.
  • Шкірка має бути якомога жовтіша. Зелений колір означає, що ананас ще не дозрів.
  • Трохи зімніть плід пальцями. Якщо помітите хоч невеликий натяк на те, що після ваших дій залишаються вм'ятини, фрукт перезрів.
  • Верхівка ананаса повинна бути зеленою. Також допускається невелике пожовтіння кінчиків. Ананас із повністю жовтим листям вже не зможе стати донором для нової рослини.
  • Купуйте ананас для висадки влітку або у крайньому випадку у вересні. Саме в цей період року ви з більшою ймовірністю зможете знайти в магазині плід, що підходить для висадки. Взимку і восени всі екзотичні фрукти в маркетах зберігаються в холодильних камерах і можуть підмерзнути.

Приступаємо до посадки

Приступаємо до посадки

Отже, для посадки ананаса вам знадобиться горщик, ґрунт і верхівка плода. Відразу зазначимо, що повністю плід приживеться приблизно через півроку. І рослина буде радувати вас своїм молодим розлогим листям.

Пiдготовка мiсця для посадки

Найкращою ємністю для ананаса стане середній горщик до 14-15 см у поперечнику. Коренева система рослини не дуже широка, тому таких розмірів має вистачити. До того ж, волога не встигатиме застоюватися і не провокуватиме гниття. В основі горщика має бути дренажний отвір. Глиняні горщики без покриття – найкращий вибір. У таких ємностях рослина зможе дихати.

В якості субстрату можна взяти ґрунт для кактусів. Він продається у всіх садівницьких лавках. Також вам знадобиться керамзит (засипається на дно), річковий пісок, низинний торф або перліт (кладеться поверх керамзиту) та куплений субстрат. Ґрунтосуміш рекомендується обдати окропом за два дні до висадки. Це буде своєрідною дезінфекцією ґрунту.

Підготовка верхівки

Візьміть придбаний у маркеті ананас, гострий ніж і обережно відріжте верхівку плода. Якщо вистачить зусиль, можна спробувати відкрутити її руками. Перевірте, щоб на маківці не було частинок м'якоті (вона з часом почне гнити). Якщо м'якіть залишилася, просто обірвіть нижні листочки разом із нею. Залишіть верхівку сушитися на підвіконні приблизно на 1-2 дні. Після цього покладіть саджанець у ємність із водою, щоб він пустив коріння. Сильно не поглиблюйте, стежте, щоб вода не торкалася листя. Десь за один місяць ви помітите початок формування кореневої системи рослини. Коли корінець досягне позначки 3-3,5 см завдовжки, можна розпочати висадку культури у ґрунт.

Висадка в ґрунт

Висадка в ґрунт

Зробіть невелике заглиблення в горщику з підготовленою ґрунтосумішшю. Посадіть у неї саджанець і акуратно присипте ґрунтом з усіх боків. Перевірте, чи міцно стебло сидить у землі. Тепер полийте рослину, а зверху зробіть укриття із прозорої плівки – своєрідну теплицю. Періодично відкривайте плівку, щоб рослина "подихала". Коли верхівка повністю укоріниться, кришку можна прибрати. Як показує практика, відбувається це вже за 30-45 днів.

Догляд за ананасом

Якщо молодий ананас часто скидає листя – це не привід для паніки. Просто рослина постійно оновлюється. І на місці опалих листочків незабаром виростуть молоді, сильніші та здоровіші. Ананасу можна допомогти у цьому процесі. Для цього достатньо уважно стежити за культурою та видаляти засохлі листочки. Але надто часті листопади також можуть свідчити, що ананасу холодно. Перевірте рівень температури у приміщенні.

Полив

Усі садівники рекомендують поливати культуру очищеною водою, а краще – талою або дощовою. У крайньому випадку підійде і просто кип'ячена. Також воду потрібно підкислити. Для цього вам знадобиться звичайна лимонна кислота. Крім того, поливати ананас потрібно неодмінно теплою водою – бажано не нижче ніж 28-30 градусів. Лійте воду чітко у розетку. Коли земля висохне, полийте знову.

Підживлення

Підживлення

В якості добрив можно брати препарати органічного та мінерального походження. Переважно рідкі (швидше засвоюються). Додавайте добрива один раз на місяць – цього буде цілком достатньо.

Пepecaдкa

Пересаджувати культуру потрібно перевалкою, тобто не порушуючи ком грунту з корінням. Оптимальний період для цієї процедури - початок чи середина весни. Нова ємність має бути трохи більшою, ніж колишня. Навіть для чагарника, що сильно розрісся, оптимальним буде горщик об'ємом до 4 літрів. Обов'язково підберіть свіжу ґрунтосуміш. Частота пересадки – один раз на рік (для молодого ананаса). Дорослу рослину можна пересаджувати рідше. Якщо догляд за культурою правильний, вона зростатиме безперервно протягом усього року. Без періоду покою.

Хвороби, проблеми та шкідливі комахи

Ананас, як і будь-яка інша кімнатна рослина, може страждати від хвороб та комах-шкідників. Виявити проблему можна візуально.

  • При занадто підвищених температурах листя ананаса починає сохнути і скручуватися в трубочки. Щоб запобігти та виправити це неприємне явище, добре обприскуйте культуру водою. Також рекомендується поставити горщик на якийсь час у тінисте місце.
  • При нестачі сонячного світла, листя рослини стає блідим і слабким. У цьому випадку подбайте про додаткове освітлення або переставте горщик з квіткою на більш світлу сторону вашого будинку.
  • При надмірному зволоженні починається гниття стебла. Обмежте обсяги та частоту поливу.

Хвороби

Неправильний догляд за кімнатною рослиною може спровокувати грибкові хвороби. Ознака ураження грибком – бура плямистість на листових пластинах. У такому разі потрібно скористатися фунгіцидом широкого спектру дії. Обробляйте рослину препаратом згідно з інструкцією.

На жаль, нерідко на культурі заводяться комахи-шкідники, такі як щитівка і ложнощитівка, павутинний кліщ, попелиця, мучнистий червець. На початкових стадіях зараження шкідниками достатньо простої обробки рослини мильним розчином. А у запущених випадках мають допомогти інсектициди.

Як зробити так, щоб ананас розцвів та плодоносив

Головне розчарування, яке може трапитися при вирощуванні ананаса, полягає у відсутності цвітіння. Зазвичай перші квіточки розпускаються на третій рік життя рослини. Втім, цвітіння може не розпочатися навіть за цілком сприятливих тому умов. Але є й хороша новина – цвітіння можна стимулювати штучним способом. Сьогодні відомо кілька способів стимуляції.

Способи стимулювання цвітіння ананаса

Способи стимулювання цвітіння ананаса

Вам знадобляться пара стиглих помідорів або яблук, а також звичайний поліетиленовий пакет. Покладіть помідори або яблука в горщик з ананасом і закрийте пакетом. Як тільки плоди почнуть підгнивати, замініть їх на свіжіші. Якщо все піде за планом, то перший бутон зросте вже за місяць.

Покладіть неподалік горщика з ананасом попередньо розпечене на плиті вугілля десь на десять хвилин, приховавши рослину пакетом. Повторюйте цю схему дій тричі, потім витримайте тижневу перерву та по-новій. Поливайте рослину розчином карбіду кальцію обсягом трохи більше 50 мл. Щоб зробити розчин, вам знадобиться одна чайна ложка порошку на половину літра води. Залишіть суміш на добу відстоятись, а потім процідіть, видаливши осад. Взагалі, який би ви не обрали метод стимуляції, квітнути ананас буде всього десь два тижні, при цьому термін життя кожного суцвіття становить тільки один день.

До речі, стимуляція може призвести не тільки до цвітіння, а й до плодоношення ананасу. Але якщо плоди так і не з'явилися, можливо, рослина просто ще надто молода та незріла. Також плоди не з'являтимуться у ослаблених видів. Взагалі, в середньому, тривалість дозрівання плода чимала – 6-7 місяців. Цей процес залежить не тільки від умов вирощування та догляду, а й від виду трав'янистої рослини. У кращому випадку можна отримати плід вагою 1-1,5 кілограма. Але це якщо дуже пощастить. У період дозрівання плода не удобрюйте культуру мінеральними препаратами, це може загальмувати процес розвитку. Після етапу плодоношення, ананас пустить нову гілку - використовуйте її для того, щоб виростити нову рослину.

Декілька корисних порад щодо вирощування ананасу вдома

Декілька корисних порад

Вирощування цього тропічного плоду має свої нюанси. Якщо враховувати ці тонкощі, можна швидше виростити красиву та здорову рослину.

  1. Отже, ви вирішили вирощувати ананас, вже купили стиглий плід у магазині та відрізали від нього верхівку. Тепер залиште її сушитися саме у вертикальному положенні. При такому розміщенні рана від ножа швидше затягнеться і живильні елементи сконцентруються в стеблі.
  2. При пересадці рослини організуйте для горщика ковпак і залиште його на кілька днів. Так ваш ананас зможе швидше звикнути до нового місця проживання.
  3. Поливати ананас краще рідше, але щедріше. Волога, яка накопичуватиметься в його розетці, стане живильним середовищем для формування молодих пагонів.
  4. Якщо ви переставили рослину на літо у двір, обов'язково заносьте її в будинок, як тільки піде дощ. Також не забувайте вчасно повернути її в оселю - до перших холодів, тобто в кінці серпня.
  5. Не відривайте відразу нові пагони від квітки. Зачекайте трохи – нехай вони дадуть коріння. Так вони найівірогідніше зможуть дати життя ще одному кімнатному ананасу.
  6. Починайте стимуляцію цвітіння влітку – це найкращий період року для цієї справи.
Дата: 12.02.2021 Переглядів: 180864
Кокос: користь та шкода Догляд за грошовим деревом у домашніх умовах

Наші досягнення

X
Виберіть регіон:
Статус замовлення

Введіть номер замовлення та дізнайтеся його статус