Flowers.ua

Що посадити на городі: список популярних овочів, фруктів та ягід

Після купівлі дачної ділянки відразу постає питання, що ж посадити на своєму городі. Однак не варто поспішати у виборі культури, спочатку необхідно вирішити, що саме ви хочете вирощувати та відповісти собі на кілька простих питань.

  • Чи плануєте ви консервувати на зиму овочі або фрукти.
  • Чи вистачить сонця для ваших задумів на ділянці.
  • Чи підходить ваш клімат для овочів або фруктів.
  • Скільки часу ви можете приділити городу.
  • Які продукти є для вас пріоритетними.

Краще заздалегідь спланувати ділянку на великому аркуші паперу, і лише потім розпочинати роботу. Питання підведення води, якісного дренажу та ґрунту також важливі, проте, якщо у вашої ділянки немає доступу до прямого сонячного проміння, від деяких культур доведеться відмовитися.

Не багато хто знає, але деякі культурні рослини можна посадити у вазонах або навіть горщиках. Деякі з них принесуть не тільки плоди, але і стануть окрасою будинку, завдяки своїй декоративності. Замовити кімнатні рослини, а також квіти у Тернополі можна онлайн, не виходячи із дому чи офісу.

Планування посадки

Планування посадки

Планування дуже важливе, особливо для садівника-початківця. Не варто обмежуватись приблизними розмірами та покладатися на інтуїцію. Найкраще за допомогою рулетки зробити точні виміри та накреслити отримані дані на аркуш формату А3. Не забудьте виміряти всі будівлі, які вже є і які лише плануються. Ретельно виміряйте альтанку, місце для компосту, город, будинок (якщо є), зону відпочинку або барбекю. Внесіть виміри та зробіть кілька копій отриманого плану. Виберіть добре освітлені та більш тінисті території, зробіть відповідні позначки на плані. Відведіть велику кількість місць для теплиць чи парників та не забудьте про доріжки. Позначте джерело води.

Яким культурам потрібні грядки

Перед посадкою культур необхідно запам'ятати два важливі правила. По-перше, деякі культури погано вживаються між собою. А по-друге, не саджайте одні й ті ж культури в одному місці щороку. Це може негативно позначитися на їх якості. Є деякі культури, які добре приживаються без грядки. Наприклад, насіння кропу можна просто розкидати по ділянці, а боби, редис, буряк та ріпа можуть рости і без грядок. Малину можна посадити поруч із плодовими деревами вздовж паркану або відвести для неї спеціальну ділянку – малинник. Однак, пам'ятайте, що під кущ малини жодних інших фруктів чи овочів посадити не вдасться. Тепер розглянемо, які культури потребують грядок, а також зупинимося на поєднанні різних культур./p>

Огірки. Добре ростуть біля картоплі, капусти, буряків та гороху. Щороку необхідно шукати для цих корисних овочів нове місце.

Яким культурам потрібні грядки

Картопля. Коренеплоди, капуста і ті ж огірки чудово ростуть разом із цим багаторічником, а ось від помідорів варто триматися подалі через загальні шкідники та хвороби. Не забувайте про те, що картопля, як кохання, живе всього три роки, а потім її краще пересаджувати на інше місце.

Помідори. Висаджувати томати найкраще з цвітною та білокачанною капустою, ріпчастою цибулею та бобовими. Якщо ви збираєтеся щороку садити цю культуру, подбайте про ґрунт, оскільки після 2-3 років використання вона стає надто кислою. Щоб цього уникнути, додайте в ґрунт трохи вапна і зробіть глибоке перекопування ґрунту.

Цибуля. На одному місці краще не садити більше трьох років поспіль. Відмінно приживається в грунті, багатому на органічні добрива або, якщо посадити цибулю на місце картоплі, помідора або капусти. Для цієї рослини критично важливе сонячне світло і пухкий ґрунт. У глинистому та тяжкому грунті врожай буде поганим, якщо взагалі буде.

Часник. Найкраще вибирати ярі сорти чесноку, наприклад, “Гулівер”. Вони дають добрий урожай і прості у догляді. Головне, не вирощувати цю культуру на одному місці понад 2 роки, інакше є ймовірність зараження ґрунту нематодою.

Морква. Висівають відразу після ранньої картоплі та капусти. Не буде помилкою розмістити моркву одразу після томату чи гороху.

Суниця. Найкращі попередники - це редиска, салат, селера, гірчиця та квіти (тюльпани, іриси). Садять зазвичай у травні на сонячному місці і, бажано, в похмурий день.

Полуниця. Як попередник для цієї смачної ягоди підходить редис, квасоля та петрушка. Категорично не підійдуть огірки, томати, всі види лютикових та соняшників. Пересадка полуниці здійснюється зазвичай навесні та восени. У рік пересадки ягід не буде, тому зазвичай її здійснюють восени. На момент цвітіння корінь встигне зміцніти, а полуниця - адаптуватися до нових умов.

Окрім цих культур, на грядці можна вирощувати: редиску, гарбуз, буряк, квасолю, кукурудзу та кабачки.

Вибір місця для кожної культури

Вибір місця для кожної культури

Навіть у великих господарствах на посадку всіх рослин часто банально не вистачає ні місця, ні часу. У невеликих дачних ділянках вільного місця ще менше. Хочеться посадити помідори та картоплю, встановити теплицю та зробити виноградник, але найчастіше доводиться розставляти пріоритети та вибирати. Якщо висаджувати на городі лише одну культуру, то ґрунт виснажуватиметься, а збудники різних хвороб стануть справжньою загрозою для ділянки.

Саме тому досвідчені садівники дійшли концепції сівозміни, тобто чергування різних культур у грунті. На невеликих ділянках повноцінна сівозміна неможлива, але необхідна хоча б плодозміна (коли на одному місці культура вирощується не більше 2-3 років). Усі культури поділяються на кілька умовних груп: гарбузові (огірок, кабачок, патисон), томатні (перець, баклажан, томат) та капустяні (качанна, кольорова, броколі, тощо).

Перед зміною культур визначтеся з розмірами та місцем, а потім варіюйте їх кожні 3-4 роки. Важливо, щоб культури поверталися на “своє” початкове місце. Саме для цього необхідні копії плану, складені заздалегідь, щоб через час повернути капусту в ґрунт, який нещодавно звільнився від картоплі. Якщо все робити правильно, культури у вас змінюватися не будуть, на відміну від їхнього розташування. Така ротація збереже ваш город здоровим і дозволить отримувати максимальну кількість врожаю щороку. Якщо ви саджаєте на своїй ділянці виключно монокультуру, наприклад, картоплю, то для здоров'я ґрунту паралельно висаджуйте проміжні культури (сидерати) і запахуйте їх на зелене добриво (наприклад, злаки, боби, горох, ячмінь).

У тексті вище ми вказували на те, з якими рослинами популярні культури мають максимальну синергію. Для городу, що повністю складається із зелених культур, чергують салат, кріп, редис, базилік і петрушку. У декоративному саду із багаторічників чергування взагалі рекомендується один раз на 5 років. Сівообіг зручний тим, що рослини отримують природний захист від шкідників, добре ростуть і не виснажують ґрунт, а доповнюють його своїм чергуванням.

Список культур, які можна посадити на дачній ділянці

Список культур, які можна посадити на дачній ділянці

З приходом весняної пори багато дачників замислюються про те, які культури посадити у себе на ділянці. Звичайно необхідно відштовхуватися від особистих уподобань та переваг сім'ї. Але також необхідно правильно підібрати для овочів та фруктів сусідів та розподілити їх по ділянці, щоб зібрати хороший урожай та не виснажити ґрунт.

Овочі

Овочеві рослини – одні з найпопулярніших культур у дачників. Їх досить легко виростити, зручно розмістити, тому на виході ми отримуємо дешеві та натуральні продукти з власного господарства. Пропонуємо до вашої уваги список з найпопулярніших овочів, які можна без проблем виростити на своїй дачі.

  • Картопля. Один з основних продуктів у нашій країні та найпопулярніший овоч на дачах та невеликих ділянках. Уживається з багатьма овочами. Для посадки краще використовувати пророщені бульби. Висаджуйте картоплю у травні і стежте за тим, щоб урожай не впав під натиском колорадського жука. Щоб позбавитися шкідника, необхідно уважно стежити за картоплею або використовувати сильнодіючі хімікати.
  • Помідори. Ці смачні овочі у нас використовують і в салатах, і як гарнір, а томатний сік любимо багатьма з дитинства. При вирощуванні варто пам'ятати про пасинкування помідорів (прищипування бічних пагонів). У нашому кліматі варто також обрізати нижнє листя до сформованою зав'язі, щоб утворити гарний кущ.
  • Огірки. Незважаючи на те, що на 90% складаються з води, є дуже корисним та смачним овочом. До їх складу входять мікроелементи, які допомагають виводити токсини з організму та благотворно впливають на загальний стан людини.

Огірки

  • Цибуля. Цибулю вирощують із насіння, сіянок та з розсади. Незамінний овоч на нашій кухні, без якого не обходиться практично жодна м'ясна страва. Вкрай толерантний до морозів, невибагливий і спокійний у сусідстві з безліччю овочів.
  • Солодкий перець. Це відмінний додаток до салатів, використовується і як самостійне блюдо в лечо. Добре уживається з базиліком, кабачком, пижмою та майораном. Неповторна закуска, багата на весь спектр вітамінів (особливо вітамін С).
  • Буряк. Один із найважливіших інгредієнтів традиційного українського борщу, використовується у кількох салатах та закусках. Добре переживає сусідство з огірками та салатом, а от кукурудзу та квасолю небажано садити поряд з буряком.
  • Капуста. Капусту садять на ділянці, де три останні роки не висаджували споріднених овочів (редис, бруква, турнепс). Це пов'язано з вихолощуванням ґрунту та накопиченням у ньому шкідників. Підгодовують капусту зазвичай 1-2 рази під час поливу, а час збирати хрумкі качани приходить уже влітку.
  • Морква. Цей популярний коренеплід відмінно росте в наших умовах і найкраще почувається на добре освітлених ділянках. Садити моркву краще в кінці зими або ранньою весною, відразу після того, як грунт трохи прогріється. Регулярно обробляйте ґрунт від бур'янів, розпушуйте ґрунт і не давайте з'явитися шкідникам. Найстрашніший ворог - морквяна муха, щоб не дати їй поласувати врожаєм, достатньо вчасно зістригати листя та прополювати ґрунт.
  • Баклажани. Дуже теплолюбний овоч, який потребує великої кількості вологи. Для гарного росту обов'язково мульчування, часті підживлення, полив та захищений від вітру простір.

Як правильно розмістити овочі

Як правильно розмістити овочі

За загальноприйнятою думкою, грядки слід розташовувати з півночі на південь, використовуючи компас. Важливо стежити за розташуванням сонця вдосвіта, щоб промені могли зігрівати рослини і високі посадки не затінювали низькі з ранку. Саме ранкове сонце вважається найбільш сприятливим та продуктивним з погляду фотосинтезу для рослин.

  1. Робіть грядки однакової довжини та ширини
  2. Гряди з півночі на південь хороші для низьких рослин та горизонтальної ділянки з хорошим дренажем.
  3. При нерівній ділянці садіть пріоритетні овочі на південній, сонячній стороні, щоб отримати гарний врожай.
  4. Для овочів на сім'ю вистачить однієї, максимум 2 соток землі.
  5. Якщо ділянка має нахил, найрозумніше спочатку трохи вирівняти її, підсипаючи землю, а посадки розташовувати горизонтально для максимально ефективного використання вологи.

Які овочі можна посадити під деревами (у тіні)

Які овочі можна посадити під деревами (у тіні)

  • Часник. Якщо ви використовувати часник тільки як приправу, йому цілком вистачить світла навіть у тіні великого дерева.
  • Петрушка, кріп, зелень. Відмінно ростуть у тіні, тільки намагайтеся не потрапити на неї хімікатами під час обприскування дерев.
  • Буряки. Якщо вам до душі невеликі коренеплоди, то буряк вирощений у тіні виправдає очікування.
  • Боби. Більшість бобів теплолюбні, проте є і сорти, які спокійно ростуть у тіні. Також їх використовують для добрива та оздоровлення ґрунту.
  • Хрін. Краща рослина для тіні, посадіть її в грунт без доступу до світла і його пишне листя все одно чудово підійде для засолювання огірків.
  • Ягідні чагарники. Шипшина, малина люблять тінь і краще ростуть без потрапляння прямих сонячних променів.

Фрукти

Фрукти

  • Ківі. Наразі виведено сорти, які спокійно витримують морози до мінус 30 градусів. Якщо ви вирішили посадити насіння, то перші плоди можна чекати лише через 6 років, а саджанці плодоносять вже через 2 роки. Вирощування ківі в саду можливе восени та навесні.
  • Абрикос. Садять рано навесні, саджанці з відкритою кореневою системою садять відразу після того, як пройде сніг. Купуйте саджанці абрикосів не старше 2-3 років, так вони краще приживаються. Коренева система має бути потужною і в спокійному стані (без бруньок та листя).
  • Яблуня. Перед тим, як садити яблуню, переконайтеся, що ґрунтові води знаходяться не ближче ніж 2 метри від поверхні землі. Дерево любить слабокислий ґрунт. Садити яблуню можна протягом усього сезону. Формуйте її відразу після посадки саджанця та регулярно поливайте.
  • Груша. Садять рано навесні або наприкінці вересня. Дерево потребує прямого сонячного світла та регулярного поливу. Груші не підійде бідний ґрунт чи північний бік дачної ділянки.
  • Слива. Це досить примхливе дерево, яке росте тільки при хорошому сонячному світлі та поживному грунті. Також важливо, щоб поряд не було інших плодоносних дерев, а ґрунт з великою кількістю поживних елементів був помірної кислотністі.

Ягоди

Ягоди

  • Аґрус. Аґрус містить у собі величезну кількість вітамінів та рекордну для Європи кількість фруктози. Відмінно стимулює апетит і благотворно впливає на перистальтику та травлення.
  • Малина. Для цієї ягоди зазвичай облаштовують спеціальні малинники на ділянці. Стебла вкриті шпильками, тому їх не дуже легко збирати. Широко відомо про лікарські властивості малини, вона є відмінним потогінним та антибактеріальним засобом.
  • Суниця. Найвідоміша дика ягода у наших широтах. Щоб суниця плодоносила, потрібно правильно вибрати ґрунт (помірної кислотності) та розташування на ділянці. Можна трохи підгодувати рослину і бажано не саджати суницю на пагорбах або в низині.
  • Полуниця. Найкраще росте у чорноземі, при рівні кислотності не вище 6,5 рН. Ця неймовірно смачна ягода давно стала улюбленим ласощем багатьох дітей та дорослих.
  • Висаджують її ранньою весною чи ранньою осінню. Часто вирощують у плівкових тунелях, щоб врожай дозрів раніше.
  • Смородина. Ягода легко вкорінюється і загалом, невибаглива. Кущі садять переважно на відкритому, добре освітленому місці. Систематично потребує розпушування ґрунту та підживлення раз на 2-3 роки, щоб ґрунт не виснажувався.

Що найкраще посадити на городі навесні та після заморозків

Що найкраще посадити на городі навесні та після заморозків

Кучерява капуста. Овочі витримують температуру до мінус 20 і ідеально підходять для вирощування ранньою весною.

Редіс. Насіння редиски починає своє зростання вже при +2 градусах. За дуже високих температур редиска грубіє і гірчить, для нього холод найкращий друг.

Морква. Невибаглива холодостійка культура, яку заведено сіяти наприкінці квітня. Насіння відмінно проростає навіть у +4 градуси.

Ріпа. Насіння легендарної рослини дає сходи навіть за мінусової температури.

Рукола. Ця рослина часто використовується у стравах середземноморської кухні. Можна садити насіння навіть восени, рукола не гине в мінусовій температурі і заморозках.

Шпинат. Улюблені ласощі моряка Папая - дуже корисна і смачна рослина. Починає рости навіть у легкий мінус, а сіянці спокійно переносять заморозки до -15 градусів.

Горох. Швидко росте у ґрунті прогрітому до 7 градусів. Крім цього оздоровлює ґрунт і добре синергує з багатьма рослинами.

Петрушка. Дуже корисна та смачна рослина, яка спокійно росте в тіні і не звертає уваги на перепади температури.

Буряк. Росте при +4 градусах і не потребує особливого догляду чи тепла. Після появи першого листя буряк начебто не помічає будь-яких перепадів температури (крім зовсім екстремальних).

Картопля. Другий хліб для наших людей досить спокійно реагує на заморозки та перепади температур. Бульби висаджують у ґрунт, який прогрівся до +7 градусів. Найбільші врожаї виходять в помірно теплій температурі, але і при холодній зимі врожай може залишитися живим, просто картоплі буде менше, а плоди гірші.

Селера. Рослина дуже довго росте (до 120 днів) і часто її розводять за допомогою розсади. Сходи селери виживають при -5 градусах, але гинуть при сильних заморозках. Виходячи з цього, розраховуйте час та місце посадки корисної рослини.

Листовий салат. Тільки на вигляд ця рослина виглядає, як ніжний і теплолюбний гість з інших країн. Салат витримує навіть -6 градусів і швидко росте у тіні. Щоправда, розплатою за це стає неїстівне та гірке листя після збирання врожаю.

Бруква. Найближча родичка ріпи за кілька днів дає сходи навіть за 7-10 градусів і витримує невеликі заморозки.

Що добре підходить для посадки влітку

Що добре підходить для посадки влітку

Кущі і плодові дерева - груші, вишні, яблуні, кущі смородини або малини найкраще садити влітку. Ці культури - оптимальний вибір для дачників, які з'являються на ділянці лише влітку, та й то у вихідні дні. При посадці бажано добре удобрити ґрунт, щоб не дати в'янути рослинам і не виснажити ґрунт. Також уважно дивіться на план ділянки, щоб коріння великих дерев не заважало іншим рослинам на ділянці. Крім цього, кущі сформують собою гарну живоплоту, яка захистить від шумів та цікавих сусідів.

Бахчові. Кавуни та дині не звичайнісінький вибір для ділянки, але якщо ви сприймаєте дачу як хобі, то чому ні. Вони чудово ростуть без особливої участі людини, єдине, уважно стежте за шкідниками та стерігайтеся злодюжок.

Кукурудза. З розсади вийдуть чудові качани, а домашня кукурудза на смак куди краще за покупну. Єдиний мінус, вона займає дуже багато місця та швидко зростає.

Суниця. На жаль, перші плоди можна отримати лише наступного року. Суницею не проти поласувати багато птахів, тому краще накривати розсаду тентом, зате після дозрівання ви зможете сповна насолодитися смаком цієї прекрасної ягоди.

Суниця

Немофіли. Щоб ділянка давала не лише завантаженість, а й естетичну радість, посадіть квіти немофіли. Садіть їх просто у відкритий ґрунт, вони чудово приживаються та довго радують красивим кольоровим килимом.

Кріп. Сорти вірменського або сухумського кропу - чудовий вибір для посадки у липні. Крім того, що рослина багата на вітаміни і мікроелементи, так ще й органічно виглядає на будь-якому столі як приправа або в салаті. Кріп завжди йде в парі з петрушкою, тому рекомендується висадити і цю рослину на ділянці.

Базилік. Унікальна трава, яка не ганяється за вологою чи тінню. Додає смаку різним салатам та використовується просто як закуска. Велике листя може також заслонити картоплю від прямих сонячних променів. Базилік дає чудовий запах, який добре освіжає всю територію дачної ділянки.

Дата: 31.03.2021 Переглядів: 160713
Сосновий пилок: застосування, користь та протипоказання Тенелюбні кімнатні рослини та їх особливості

Наші досягнення

X
Виберіть регіон:
Статус замовлення

Введіть номер замовлення та дізнайтеся його статус